Zapis rozmów zostanie też umieszczony na stronach internetowych resortu.

Reklama

Oficjalnie MSWiA informuje o konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w której udział wezmą: minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller - przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego - oraz przedstawiciele komisji.

Fragmenty nahrań w poniedziałek wieczorem ujawnił "Wprost". Z informacji tygodnika wynika, ze to najprawdopodobniej w ramach konsultacji z moskiewską "Logiką" kontrolerzy lotów zmienili zdanie co do lądowania Tupolewa.

Na stanowiskach toczyła się ostra dyskusja rosyjskich oficerów, którzy emocje rozładowywali, przeklinając. "Trzeba Polakom powiedzieć: jaki dla nich, k…, wylot" – cytuje Wprost24 pułkownika Nikołaja Krasnokutskiego do kierownika lotów Pawła Plusnina. To był komentarz do próby lądowania iła-76, która omal nie skończyła się katastrofą – i wyraźna dezaprobata dla pomysłu lądowania w Smoleńsku.

Plusnin również nie ukrywał emocji. "Gdzie tu, do ch…, się Polacy pchają" – stwierdził on w pewnym momencie. "Job twoju mać, o k…, ale jaja" – mówił Krasnokutski, obserwując podejścia iła-76.