Rosja i Polska mają zamiar kontynuować współpracę w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem - podało we wtorek rosyjskie MSZ w związku z poniedziałkową rozmową telefoniczną szefów dyplomacji obu państw.

Reklama

Według polskiego MSZ ministrowie potwierdzili gotowość współpracy organów śledczych w tej sprawie.

"Strony omówiły niektóre kwestie stosunków rosyjsko-polskich, a także grafik najbliższych kontaktów dwustronnych, w tym na odcinku resortów spraw zagranicznych obu państw" - poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu dla prasy.

"W kontekście trwającego wyjaśniania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia ubiegłego roku obie strony potwierdziły gotowość kontynuowania ścisłej współpracy organów śledczych Rosji i Polski" - poinformowało MSZ Rosji.

Z kolei rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział PAP, że ministrowie Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow potwierdzili w czasie rozmowy telefonicznej gotowość kontynuowania współpracy różnych organów Polski i Rosji ws. katastrofy smoleńskiej, w tym organów śledczych.

"Rozmowa dotyczyła stosunków dwustronnych, m.in. kwestii śledztw i wyjaśnienia katastrofy pod Smoleńskiem. Obie strony potwierdziły gotowość kontynuowania jak najściślejszej współpracy organów śledczych obu państw" - podkreślił Bosacki.Politycy - jak mówił - rozmawiali także o planowanych kolejnych spotkaniach i kontaktach przedstawicieli władz Polski i Rosji. Pytany o to, czy była mowa o konkretnych datach spotkań, odparł: "Niech to pozostanie do wiedzy obu zainteresowanych stron".

Bosacki przypomniał, że już tydzień temu premier Donald Tusk zapowiadał prowadzenie rozmów z Rosjanami w tej kwestii. Pytany, czy współpracować miałby tylko prokuratury odparł, że ministrowie rozmawiali na temat śledztw w obu krajach.

Rozmowa telefoniczna Siergieja Ławrowa i Radosława Sikorskiego odbyła się w poniedziałek. Minister Sikorski złożył kondolencje z powodu zamachu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo.