Prezydent wraz z małżonką uczestniczy w Krakowie w uroczystości wręczenia Medali św. Jerzego. Laureatami tegorocznej nagrody przyznawanej przez "Tygodnik Powszechny" są dominikanin o. Ludwik Wiśniewski i prof. Jerzy Jedlicki.

"Możemy dzisiaj wspólnie podziękować ks. Adamowi Bonieckiemu, możemy razem podziękować z wszystkimi, z całym państwem, całym narodem, bo taki jest przywilej prezydenta, że może i odznaczać, i dziękować w imieniu wszystkich" - mówił Komorowski po odznaczeniu księdza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Jak podkreślił, podziękowania nie są skierowane tylko do ks. Bonieckiego, ale "także pod adresem wielkiego dzieła" jakim jest "Tygodnik Powszechny". "Niełatwo jest pracować w tak niezwykłym środowisku, w tak niezwykłej instytucji, o której chyba słusznie mówiono, że była czymś absolutnie niezwykłym między Łabą a Władywostokiem" - zaznaczył prezydent.

Komorowski podziękował środowisku Tygodnika "za odwagę w formułowaniu myśli, w formułowaniu pytań, dawaniu odpowiedzi na pytania, które gdzieś nas tam zawsze nurtowały". "Chcę podziękować za to, że całe środowisko kształtując samo siebie, kształtowało chyba dwa polskie pokolenia w tym także to, które zdołało odzyskać wolność, zbudować demokrację" - podkreślił.

Jak dodał, to pokolenie, któremu udało się też zmodernizować i zmienić Polskę, "zachowując to co było fundamentem naszego narodu przez tysiąc lat".

Prezydent podziękował także za formułowanie nowych wyzwań w wolnej, demokratycznej ojczyźnie. "To równie niezwykle ważne i równie niezwykle trudne wyzwanie, któremu Państwo sprostaliście" - mówił.

Jak podkreślił, "+Tygodnik Powszechny+ jest potrzebny w dalszym ciągu, jest potrzebny także ks. Adam Boniecki". "Chciałem wyrazić nadzieję, że ks. Adam Boniecki będzie dalej obecny nie tylko na łamach +Tygodnika Powszechnego+, że będzie także obecny w żywej, ważnej, czasami w bardzo odważnej debacie, która przecież w Polsce się nie skończyła" - mówił prezydent.

Ks. Adam Boniecki z końcem marca odchodzi na emeryturę z funkcji redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Stanowisko to obejmie jego dotychczasowy zastępca Piotr Mucharski.