Order Uśmiechu jest przyznawany wyłącznie na wniosek dzieci. Spośród zgłoszonych przez nie kandydatów do odznaczenia, wyboru dokonuje Kapituła.

Reklama

O tegorocznych laureatach poinformowało PAP Biuro Prasowe RPD. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest od 2007 r. Kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu.

W tym roku wśród odznaczonych znalazła się Jej Wysokość Szejcha Mouza bint Nasser, małżonka emira Kataru, która założyła i wspiera finansowo Centrum "Shafallah" na rzecz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, z zespołem Downa oraz dzieci autystycznych. Z jej inicjatywy i dzięki jej finansowemu zaangażowaniu powstało Centrum Onkologii Dziecięcej w Bejrucie. Pomaga też finansowo szpitalom dziecięcym na całym świecie. Jest założycielką Katarskiej Fundacji na rzecz ochrony kobiet i dzieci, a także fundatorką pierwszego w krajach arabskich edukacyjnego kanału telewizyjnego dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Fundacja Szejchy Mouza bint Nasser wspiera sieroty w krajach Afryki i Azji.

Tegorocznym Kawalerem Orderu Uśmiechu został także kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu prof. dr hab. Janusz Skalski. Oprócz leczenia dzieci z wadami serca, prof. Skalski organizuje różne akcje charytatywne na rzecz powiększenia oddziału intensywnej terapii kliniki, którą kieruje.

Order Uśmiechu otrzyma również emerytowana nauczycielka z Żywca, prezeska Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej, Władysława Deka. Od kilkunastu lat organizuje aukcje charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

Orderem odznaczono także Wandę Wajdę, która od 1994 r. przebywała w Indiach, gdzie opiekowała się niewidomymi dziećmi z biednych rodzin. W 1996 r. postanowiła zaadoptować ośmiomiesięczną chorą dziewczynkę z Kalkuty. Przyjechała z nią do Polski, gdzie została poddana leczeniu, które uratowało jej życie. Obecnie Schola ma 15 lat i jej zdrowa.Odznaczony zostanie także instruktor harcerski, kierownik referatu "Nieprzetartego Szlaku" kujawsko-pomorskiej chorągwi ZHP Dariusz Szopa, który od 35 lat pracuje z dziećmi upośledzonymi i z różnymi dysfunkcjami z woj. kujawsko-pomorskiego. Organizuje imprezy dla dzieci z różnymi dysfunkcjami: niedosłyszących, głuchych, niewidomych, upośledzonych umysłowo, niedostosowanych społecznie i zagrożonych patologią.

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się również przedsiębiorca, społecznik i filantrop Jacek Gromek, który od 10 lat wspiera działania na rzecz dzieci chorych i pokrzywdzonych przez los.

Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. W 1979 r. sekretarz generalny ONZ nadał Orderowi rangę międzynarodową.

Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem przyznawanym przez dzieci - z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia. Kapituła rozpatruje wyłącznie wnioski w formie pisemnej tradycyjnej. Nie ma żadnych formularzy, to od dzieci zależy jak będą one wyglądać, nie określa się też, ile dzieci powinno podpisać wniosek.

Do tej pory Order Uśmiechu otrzymało ponad 900 osób z ponad 45 krajów, m.in.: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Marek Kotański, Majka Jeżowska, Danuta i Jacek Kuroń, Irena Sendlerowa.

Ceremonie dekoracji odbędą się w terminach i miejscach zaproponowanych przez laureatów. Tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu będą mogli używać dopiero po odebraniu odznaczenia zgodnie z ustalonym ceremoniałem, któremu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny (koniecznie z uśmiechem) oraz pasowanie różą.