Według informacji PAP z otoczenia prezydenta, podczas spotkania Bronisława Komorowskiego i emira Kataru dotarła do nich informacja o śmierci libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Katar był zaangażowany w międzynarodową misję w Libii i jako pierwszy kraj arabski uznał powstańców za prawomocnego przedstawiciela narodu libijskiego.
Polski MSZ w wydanym oświadczeniu w związku ze śmiercią Kadafiego napisał, że Polska gratuluje narodowi libijskiemu ostatecznego zakończenia trwającego dziesiątki lat okresu dyktatury.
Obok sytuacji w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - według źródła PAP - drugim ważnym tematem rozmów polskiej i katarskiej delegacji był rozwój współpracy gospodarczej. Według źródła PAP, w 2014 roku - kiedy zacznie obowiązywać umowa na dostawy do Polski gazu skroplonego z Kataru rozpocznie się "nowy etap" we wzajemnych relacjach.
W 2009 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę na dostawy do Polski gazu skroplonego - LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, iż dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m sześc.). Gaz ma być odbierany za pomocą budowanego terminala LNG w Świnoujściu.
Wizyta emira Kataru w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się od rozmów plenarnych pod przewodnictwem Bronisława Komorowskiego i Hamada ibn Chalify as-Saniego. Następnie doszło do rozmowy w cztery oczy obu przywódców.
Po tym spotkaniu - w obecności Komorowskiego i emira Kataru - podpisano dwie umowy: ws. współpracy turystycznej i o powołaniu polsko-katarskiej Rady Biznesu. Ze strony Polski pierwszą umowę podpisał minister sportu i turystyki Adam Giersz, a drugą prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.
Giersz powiedział dziennikarzom, że umowa daje podstawy prawne do współdziałania w zakresie rozwoju turystyki pomiędzy Polską i Katarem. Jednym z celów polskiego rządu jest m.in. zachęcenie katarskich przedsiębiorców do inwestowania w polskie uzdrowiska.
"Dzięki tej umowie będziemy mogli rozwijać ruch turystyczny, ale także stwarzamy warunki do inwestowania Katarczyków zwłaszcza w naszą infrastrukturę turystyczną, w tym szczególnie w naszą bazą uzdrowiskową" - podkreślił Giersz. Według informacji PAP, rozmowa polskiej i katarskiej delegacji dotyczyła także rozwoju inwestycji i współpracy finansowej. Jak dowiedziała się PAP, Komorowski zaprosił stronę katarską do zaangażowania kapitałowego na polskiej giełdzie.
Według źródeł z otoczenia prezydenta, Komorowski zachęcał do zwiększania aktywności kapitałowej na polskiej giełdzie w trakcie swoich wizyt zagranicznych, m.in. podczas szczytu ekonomicznego w Davos czy w trakcie rozmów z zagranicznymi partnerami, w tym z Ukrainy czy krajów Kaukazu. Według informacji PAP, jednym z tematów czwartkowych rozmów była również możliwa intensyfikacja współpracy w dziedzinie rolnictwa.
W piątek emir Kataru spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.