"Cieszę się, że dzięki nowej inwestycji ten zaniedbany do niedawna fragment Torunia odżyje. Długo pertraktowaliśmy z inwestorem, spółką Karawela, nad pakietem spraw, które przy okazji tej inwestycji wniesie do miasta; rozmowy nie były łatwe, ale w końcu znaleźliśmy złoty środek" - podkreślił w piątek Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Reklama

Inwestor przekaże miastu prawie 6 mln zł na przedłużenie linii tramwajowej, która dzięki temu dotrze do planowanego centrum handlowego. Przy okazji zostanie tu zbudowana także sieć kanalizacji deszczowej.

Przedłużenie linii tramwajowej pozwoli na wybudowanie kolejnego jej odcinka, który ma dotrzeć do Portu Drzewnego, czyli głównej siedziby szkoły wyższej o. redemptorsytów i planowanego przez nich dopiero w tym miejscu gigantycznego kościoła. Koszt wszystkich inwestycji związanych z linią tramwajową w tym rejonie szacowany jest na około 20 mln zł.

Około trzy miliony zł miasto dostanie także na rozbudowę i zmodyfikowanie układu drogowego. Będzie on uwzględniał planowaną dopiero w tym miejscu trasę średnicową.

Centrum handlowe Karawela powstanie na terenie, który jeszcze kilka lat temu zajmowały upadłe zakłady chemiczne Polchem. Planowana przez warszawską spółkę inwestycja kosztować ma w sumie ponad sto milionów złotych.

Karawela ma być największym regionalnym centrum handlowym. Jego otwarcie planowane jest przed końcem 2013 roku lub na początku roku 2014. Projekt, o łącznej powierzchni 70 tys. m kw, zakłada wybudowanie galerii handlowej oraz parku handlowego.

"W ciągu kilku tygodni chcemy wystąpić w wnioskiem o budowę, a jesienią lub wiosną przyszłego roku ruszyć z pracami budowlanymi. Mam nadzieję, że w planowanym terminie spotkamy się na otwarciu obiektu" - podkreślił w piątek Sebastian Bogusz, członek zarządu spółki Karawela.