Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście zajmie się zawiadomieniem ws. okładki "Tygodnika Angora". Redakcji zarzucono propagowanie treści zbliżonych do antysemickich karykatur, jakie stosowali naziści. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwie złożone przez Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" w piątek dotarło do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Zgodnie z właściwością przekazane zostało śródmiejskiej prokuraturze.

Reklama

"Po analizie zawiadomienia i ewentualnie przeprowadzonych czynnościach sprawdzających, prokuratura najpóźniej w ciągu 30 dni podejmie decyzję, czy są podstawy do wszczęcia postępowania karnego w tej sprawie" - powiedział PAP rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania. Na okładce tygodnika z 10 kwietnia zamieszczono fotomontaż przedstawiający dwóch Żydów stojących przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. W "dymku" nad głową jednego z nich widnieje zdanie: "Synu, to wszystko kiedyś będzie twoje", a w dużym tytule u góry strony pytanie: "Co jeszcze mamy oddać Żydom?".

Stowarzyszenie "Otwarta Rzeczpospolita" zawiadomiło prokuraturę o "prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa z art. 256 Kodeksu karnego przez redakcję pisma +Tygodnik Angora+, a w szczególności przez redaktora naczelnego tego tygodnika pana Pawła Woldana, który kieruje pracami redakcyjnymi". Zgodnie z artykułem 256 Kk., "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

W zawiadomieniu zarzucono, że okładka "Angory" "zbliżona jest do antysemickich karykatur publikowanych w latach 30. przez nazistów". "Posługuje się analogicznymi stereotypami, ma budzić podobne odczucia i, co więcej, sądząc z wpisów internetowych na niektórych forach, budzi wśród Polaków niestety tego rodzaju skojarzenia" - mówił w poniedziałek PAP mec. Stefan Cieśla z zarządu Stowarzyszenia.

"Tygodnik Angora" w numerze z 16 kwietnia w redakcyjnym stanowisku przeprosił za okładkę i podkreślił m.in., że "sprawa zwrotu majątku utraconego przez Żydów stanowi problem, czego wyrazem jest artykuł przedrukowany z +Przeglądu+".

"Nasze ilustracje są jedynie satyrycznym komentarzem do tego tekstu, który uznaliśmy za ważny na tyle, by jego temat trafił na okładkę. Satyra ma to do siebie, że zwykle oddaje stan rzeczy w sposób przejaskrawiony, często prowokujący (...) Jeżeli jednak kogoś ta okładka dotknęła, poczuł się nią urażony lub obrażony, to PRZEPRASZAMY. Nie mieliśmy takich intencji" - napisano w stanowisku redakcji.

"Otwarta Rzeczpospolita", Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii powstało w 1999 r. Informuje na swej stronie internetowej, iż jego celem jest "krzewienie postawy otwartości i szacunku dla osób i grup o odmiennej identyfikacji etnicznej, narodowej, religijnej, kulturowej lub społecznej oraz przeciwdziałanie wszelkim formom rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii i innym postawom godzącym w godność człowieka".