Jak poinformował w czwartek PAP podkom. Jakub Zaręba z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie, do zatrzymania doszło po tym, gdy trzej mężczyźni w wieku od 19 do 23 lat zrobili zakupy w sklepach spożywczych w Reczu, płacąc ze nie fałszywymi banknotami o nominale 50 zł.

Reklama

Dwukrotnie wszystko poszło po ich myśli. Przy kolejnej próbie ekspedientka zorientowała się jednak, że banknot jest podrobiony. Gdy wspomniała o swoich wątpliwościach co do jego autentyczności, mężczyźni uciekli.

Kilkanaście minut później policjanci na podstawie rysopisów wytypowali i zatrzymali sprawców. W trakcie przeszukania przy jednym z nich znaleźli schowane dwa podrobione banknoty.

Zatrzymano także mężczyznę, który na domowym sprzęcie drukował fałszywki.

Z ustaleń policjantów wynika, że wcześniej grupa ta podrabiała i wprowadzała do obiegu banknoty o nominale 20 zł. Zatrzymani przyznali się do winy.

Jeszce w czwartek Sąd Rejonowy w Choszcznie ma zdecydować o ewentualnym areszcie zatrzymanych. Za podrabianie pieniędzy grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności, natomiast za wprowadzanie falsyfikatów w obieg do 10 lat więzienia.