"Konkurs +Co Nas Łączy+ to okazja dla wszystkich Polaków, aby powiedzieć prezydentowi Obamie, w jaki sposób postrzegają relacje polsko-amerykańskie. Jesteśmy ciekawi, czy Polacy większą wagę przykładają do naszej wspólnej historii i wielkich postaci, które odegrały w niej niebagatelną rolę, czy też bardziej skupiają się na obecnych wspólnych interesach albo zjawiskach, które na co dzień nas otaczają" - powiedziała PAP Paulina Chorążewska z ambasady USA w Warszawie.

Reklama

Uczestnicy konkursu mogą powiedzieć prezydentowi Obamie co myślą o relacjach Polski i USA wykorzystując do tego nie więcej niż 30 sekund (przy realizacji filmu wideo) lub 30 słów (przy pisemnej wypowiedzi). Prace muszą być sformułowane w języku angielskim i przesłane na adres e-mail: CoNasLaczy@state.gov do 24 maja. Ambasada zapewnia, że na autorów najlepszych filmów wideo i najciekawszych wypowiedzi pisemnych czekają atrakcyjne nagrody, w tym m.in. nagroda główna - tablet iPad firmy Apple.

Do ambasady USA wpłynęło już wiele odpowiedzi na pytanie o polsko-amerykańskie relacje. "Polacy bardzo indywidualnie podchodzą do tego pytania i na ich odpowiedzi wpływają ich osobiste doświadczenia. Tak naprawdę wszystko to, co nas otacza, może łączyć Polskę i Stany Zjednoczone - wszystko zależy od naszej interpretacji. Dlatego każda wypowiedź pisemna i każdy film są dla nas bardzo cenne i wyjątkowe. Chcielibyśmy poznać opinie Polaków z całego kraju, z różnych regionów. Barack Obama odwiedzi Warszawę, a w ten sposób każdy obywatel Polski może osobiście wziąć udział w tej wizycie" - dodała Chorążewska.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.facebook.com/USEmbassyWarsaw.

Przywódca USA przyjedzie 27 maja i spędzi w Polsce dwa dni. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, weźmie też udział w organizowanym w Warszawie szczycie przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Barack Obama, który gościł już w Europie, nie złożył jeszcze wizyty w naszym kraju.