"Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił to w czwartek. Decyzję rządu przekazał podczas warsztatów dla młodzieży w londyńskim Muzeum Żydów brytyjski minister do spraw wspólnot lokalnych i samorządów Eric Pickles. Wielka Brytania to kolejny kraj, który oficjalnie ogłosił decyzję o wsparciu Fundacji" - powiedział Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Minister Eric Pickles przemawiając w Muzeum Żydowskim podkreślił, że były obóz Auschwitz to ważne miejsce pamięci, o którym nie wolno zapomnieć. "Ta dotacja to skromna cena, jaką należy zapłacić, by zapewnić, by lekcje płynące z zagłady były przekazywane zarówno dziś, jak i dla przyszłych pokoleń. Jestem dumny, że mogę dziś potwierdzić zobowiązanie rządu do pamięci o zagładzie" - powiedział.

Minister spraw zagranicznych William Hague zapewnił, że "Auschwitz to palące przypomnienie okrutnych konsekwencji nienawiści i nietolerancji". Zdaniem lorda Grevilla Jannera of Braunstone decyzja rządu daje pewność, że "kiedy młodzież będzie zwiedzać Auschwitz, na własne oczy zobaczy do czego doprowadzić mogą rasizm i uprzedzenia. (...) To jasny sygnał, że ponosimy odpowiedzialność za opiekę nad Miejsca Pamięci i za jego przyszłość". Jest on szefem Holocaust Educational Trust - organizacji zajmującej się szerzeniem wiedzy o Zagładzie.

Brytyjska ambasada w Warszawie poinformowała, że pieniądze trafią do Fundacji w ciągu trzech najbliższych lat. Będzie to wspólny wkład pochodzący głownie z ministerstw do spraw wspólnot i społeczności lokalnych oraz spraw zagranicznych i wspólnoty narodów.

Dyrektor Fundacji Auschwitz-Birkenau Jacek Kastelaniec, po niedawnej wizycie we Włoszech, wyraził nadzieję, że wkrótce i ten kraj wesprze Fundację. "Zamknie to niemalże listę największych europejskich krajów. () Spośród sześciu największych krajów UE do udziału w projekcie budowy Funduszu Wieczystego na rzecz konserwacji Auschwitz, pozostało nam przekonać jeszcze tylko naszych francuskich partnerów" - powiedział Kastelaniec.

Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu żelaznego powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie kwoty 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie.

Dotychczas różne rządy zadeklarowały już łącznie ponad 80 milionów euro. Najwięcej zadeklarowały Niemcy - połowę potrzebnej kwoty, czyli 60 milionów euro. Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obliczyli, że roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro.

Reklama

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 roku w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5 procent budżetu.