"To także pierwsza w województwie sprawa dotycząca stalkingu" - powiedziała PAP rzecznik policji w Żaganiu Sylwia Woroniec.

Reklama

Policja ustaliła, że mężczyzna m.in. śledził pokrzywdzoną kobietę, wchodził na jej posesję, psuł przedmioty domowego użytku, a w nocy mocno pukał do drzwi.

"Ponadto w nocy z 19 na 20 czerwca br. groził pokrzywdzonej pozbawieniem życia. Policjanci postawili podejrzanemu zarzuty groźby karalnej i uporczywego nękania innej osoby" - dodała Woroniec.

Prokuratura Rejonowa w Żaganiu złożyła do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie, a ten w środę przed południem przychylił się do tego wniosku.

6 czerwca 2011 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego wprowadzająca kary za uporczywe, złośliwe nękanie. Według nowych przepisów ten, "kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat."

Jeśli nękanie doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, to sprawca będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat.