"Mieszkaniec Pruszkowa, Piotr K., telefony wraz z kartami SIM zamawiał u operatorów przez internet, a dostarczane mu były przez firmy kurierskie. Kurierzy otrzymywali od niego przerobioną, fałszywą kopię dowodu osobistego i potwierdzające nieprawdę zaświadczenia o zatrudnieniu" - powiedziała PAP Dorota Tietz z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Reklama

Jak ustalili policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, do spotkań z kurierami dochodziło najczęściej na klatkach schodowych budynków w różnych częściach Warszawy.

W trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego policjanci zabezpieczyli komputer, na którym podrabiano dokumenty. Ponadto w skrytce na dworcu kolejowych funkcjonariusze znaleźli pieczątki, które mężczyzna wykorzystywał do wystawiania zaświadczeń o zatrudnieniu.

36-latek wyłudzone telefony komórkowe sprzedawał w różnych punktach Warszawy za połowę ich wartości. "Policjanci odzyskali trzy aparaty telefoniczne wyłudzone z różnych sieci telefonicznych. Piotr K. za wyłudzone w ten sposób pieniądze wykupił sobie wakacyjny wyjazd do Egiptu" - powiedziała Tietz.

Jak informuje stołeczna policja, kwota wyłudzeń może okazać się większa. Za oszustwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.