Na niejawnym posiedzeniu Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił zażalenie Moskalików i - jak poinformowała PAP w czwartek Anna Soboń-Kuklińska z sekretariatu wydziały cywilnego - orzeczenie jest prawomocne.

Reklama

O wstrzymanie egzekucji komorniczej do czasu zapewnienia rodzinie mieszkania przez Lasy Państwowe zabiegał w imieniu Moskalików ich pełnomocnik, mec. Jerzy Erlik. Moskalik to były robotnik leśny, którego rodzinę przed laty nadleśnictwo ulokowało w domu opuszczonym przez Trawny.

Mec. Erlik powiedział w czwartek PAP, że nie widzi już innych możliwości prawnych wstrzymania eksmisji.

Rodzina Moskalików miała się wyprowadzić do 10 lipca. Ponieważ pozostali w Nartach, komornik przyśle im pismo z wyznaczoną datą eksmisji. Wcześniej Moskalikowie odrzucili oferowany przez gminę lokal socjalny, bo nie spełniał ich oczekiwań.

Moskalikowie zajmują dom Agnes Trawny, która w połowie lat 70. wyjechała na stałe do Niemiec. Po kilkuletnich procesach odzyskała ona "ojcowiznę" - gospodarstwo wraz z ziemią i lasem w Nartach - wyrokiem Sądu Najwyższego z grudnia 2005 r.

Reklama

W kwietniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Olsztynie zdecydował o eksmisji rodzin Moskalików i Głowackich, które nie chciały dobrowolnie opuścić zajmowanego przez blisko 30 lat domu. Wstrzymał jednak wydanie nieruchomości właścicielce do czasu zapewnienia rodzinom lokali socjalnych.

Głowaccy wyprowadzili się w marcu tego roku do mieszkania przyznanego przez gminę. Miesiąc później pełnomocnik Agnes Trawny złożył wniosek o egzekucję komorniczą wyroku wobec Moskalików.