Jarosław Wałęsa został zabrany do szpitala przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR).

Reklama

Dyrektor LPR Robert Gałązkowski powiedział, że Jarosław Wałęsa z urazem wielonarządowym został przetransportowany do placówki w Płocku. Rafał Sułecki z Mazowieckiej Komendy Policji mówił, że europoseł jest w stanie ciężkim. Przeszedł w szpitalu badanie tomografem komputerowym.

W piątek wieczorem Jarosław Wałęsa trafił do warszawskiego szpitala na Szaserów. Przed transportem wprowadzono pacjenta w stan śpiączki farmakologicznej. Lekarze stwierdzili szereg poważnych urazów, w tym kręgosłupa, miednicy, ud.

"Jak tylko ustabilizujemy jego funkcje (życiowe), przystąpimy do wykonywania niezbędnych zabiegów operacyjnych" - powiedział na briefingu prasowym przed warszawskim szpitalem przy ul. Szaserów rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego Piotr Dąbrowiecki.

"Pan Jarosław Wałęsa trafił do naszego szpitala transportem lotniczym. W tej chwili przebywa w klinicznym oddziale intensywnej terapii. Stabilizujemy jego funkcje życiowe. Jest we wstrząsie krwotocznym z powodu urazu wielonarządowego" - powiedział lekarz.

Jak zaznaczył, jako pierwsza wykonywana będzie operacja na kręgosłupie. "Dalsze - to jest kwestia odroczonych zabiegów, które będziemy wykonywali w miarę możliwości, jeżeli stan pacjenta na to pozwoli" - zaznaczył.

Centrum Informacyjne Rządu podało, że ciężko rannego Wałęsę odwiedził premier Donald Tusk.

>>> Czytaj także: Wałęsa miał wypadek na motorze

Jak poinformował rzecznik sierpeckiej straży pożarnej, Jarosław Wałęsa - kierując motocyklem honda - zderzył się z toyotą rav4. Według Rafała Sułeckiego kierowca toyoty wymusił pierwszeństwo, włączając się w tym samym kierunku do ruchu. Wałęsa nie zdążył wyhamować i zderzył się z toyotą, wjeżdżając w jej lewy bok.

Według ratowników Jarosław Wałęsa leżał około 30 metrów od miejsca wypadku. Europoseł jechał sam. Kierowca toyoty nie odniósł obrażeń. Był trzeźwy.

Okoliczności wypadku Wałęsy bada płocka prokuratura - poinformowała jej rzecznik Iwona Śmigielska-Kowalska.

"Na miejscu wypadku przeprowadzane są oględziny. Zabezpieczono oba pojazdy" - powiedziała Śmigielska-Kowalska. Dodała, że na miejscu wypadku oczekiwany jest biegły z zakresu ruchu drogowego. "Przesłuchanie kierowcy toyoty nastąpi w najbliższym możliwym terminie" - zaznaczyła