O zakończeniu przez zabrzańskich funkcjonariuszy śledztwa w tej sprawie poinformował we wtorek zespół prasowy śląskiej policji. Akt oskarżenia, obejmujący osiem osób, został przesłany do Sądu Rejonowego w Zabrzu.

Reklama

Sprawa wyszła na jaw wiosną tego roku, kiedy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali na gorącym uczynku trzech mężczyzn, którzy w jednej placówek bankowych w Zabrzu próbowali wyłudzić kredyt w wysokości 30 tys. zł.

Śledczy ustalili, że w przestępczy proceder uwikłanych jest jeszcze pięć innych osób, w tym jedna kobieta. Wszystkich ich zatrzymali w kolejnych miesiącach. Policjanci udowodnili przestępcom wyłudzenie w sumie kwoty około 120 tys. zł oraz próbę wyłudzenia około 60 tys. zł na szkodę placówek bankowych.

Zatrzymani to mieszkańcy Zabrza, Gliwic i Katowic w wieku od 23 do 32 lat. Oszuści posługiwali się nierzetelnymi zaświadczeniami o zatrudnieniu, wystawianymi przez jednego z przestępców, który w przeszłości prowadził działalność gospodarczą.

Jeden z mężczyzn odpowie dodatkowo za nielegalne posiadanie broni. Znaleziono ją podczas przeszukania jego mieszkania. Oskarżonym grozi kara do ośmiu lat więzienia.