Mówili, że książka "Skompromitować papieża. Nieznane fakty i dokumenty dotyczące Jana Pawła II" jest rodzajem reportażu historycznego - zawiera materiały źródłowe, dokumenty; także współczesne relacje z rozmów, spotkań.

Reklama

Przygotowywana na początku stycznia 1983 r. akcja SB miała polegać na nakręceniu filmu ze zwierzeniami Ireny Kiniaszewskiej - poleconej niegdyś przez Karola Wojtyłę do pracy w "Tygodniku Powszechnym" sekretarki. Kolejnym etapem akcji miało być podrzucenie do mieszkania jednego z najbliższych przyjaciół Jana Pawła II ks. Andrzeja Bardeckiego rzekomego pamiętnika, którego autorką miała być Kiniaszewska.

"Ks. Bardecki zatrudnił Kiniaszewską w porozumieniu z Karolem Wojtyłą. Zajmowała się m.in. dokumentowaniem publicznej działalności ówczesnego biskupa i kardynała. To była rozwódka, kobieta samotna, była na zakręcie życiowym, miała problem z alkoholem, więc łatwo było na nią wpływać. W zasadzie była idealną kandydatką, by móc ją wykorzystać do prowokacji, by móc skompromitować papieża" - powiedział Głuszak.

Akcja SB nie udała się. Głuszczak powiedział, że do odnalezienia pamiętnika nie doszło z prozaicznej przyczyny. "SB uznała, że w zasadzie już osiągnęła cel i zorganizowała sobie imprezę w jednym z krakowskich hoteli. Kiedy zabrakło wódki, Grzegorz Piotrowski, który dowodził grupą (później skazany za zabójstwo ks. Popiełuszki), wszedł do samochodu i rozbił go o latarnię. Wiadomość, że ktoś wysokiej rangi z SB po pijaku spowodował wypadek, natychmiast rozniosła się po Krakowie. Akcję trzeba było odwołać. Ks. Bardecki prawdopodobnie znalazł podrzucony pamiętnik i go spalił" - powiedział Głuszak.

Autorzy poinformowali, że przygotowując publikację, korzystali przede wszystkim z materiałów ze śledztwa ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki z lat 90., w których pojawia się wątek nieudanej prowokacji, a także materiałów Instytutu Pamięci Narodowej. "Przynajmniej trzy czwarte dokumentów, do których dotarliśmy zostały pokazane, opublikowane po raz pierwszy" - powiedział Litka.

Książka wydana przez Wydawnictwo św. Stanisława BM zawiera także relacje z rozmów m.in. z gen. Czesławem Kiszczakiem i gen. Władysławem Ciastoniem oraz byłymi pracownikami "Tygodnika Powszechnego" oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych.