List otwarty został skierowany do Grzegorza Hajdarowicza, właściciela spółki Gremi Media, która od środy ma 100 proc. udziałów w wydającej "Rzeczpospolitą" i "Uważam Rze" Presspublice.

Reklama

Lisicki kieruje "Rz" od 2006 r. Autorzy listu wyrazili przekonanie, że "tylko osoba Pawła Lisickiego na stanowiskach redaktora naczelnego dziennika +Rzeczpospolita+ i tygodnika +Uważam Rze+, gwarantuje niezależność obu tytułów od nacisków politycznych i ich pomyślny rozwój biznesowy". Podkreślili też, że prowadzenie obu pism przez Lisickiego umożliwiło sukces "Uważam Rze", "które w bezprecedensowo szybkim czasie zdobyło przewodnictwo w rankingach sprzedaży tygodników". "Zwracamy uwagę, że +Rzeczpospolita+ pod kierownictwem Pawła Lisickiego stała się ważnym i ciekawym forum wymiany poglądów politycznych, społecznych i ekonomicznych, ożywiając przez to debatę publiczną w Polsce" - ocenili autorzy listu.

Jak napisali publicyści "Rz", list powstał w związku z oświadczeniem Hajdarowicza na temat przyszłości gazety oraz "wobec licznych enuncjacji medialnych dotyczących losów gazety i ewentualnych zmian kadrowych".

W czwartek Hajdarowicz napisał w oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej dziennika, że "Rzeczpospolita" będzie "liberalno-konserwatywna, szanująca prawa każdego obywatela, broniąca zasad wolnego rynku, sprzyjająca przedsiębiorczości i inspirująca do działania".

Jak zaznaczył nowy właściciel, "Rzeczpospolita" będzie "konserwatywna w myśleniu, innowacyjna w działaniu i otwarta duchem". Napisał, że jest to "jedynie rozwinięcie credo byłego redaktora naczelnego Dariusza Fikusa - nowoczesna i wiarygodna" (Fikus od 1989 r. był redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej", dwa lata później objął stanowisko prezesa Presspubliki. Obie funkcje pełnił do śmierci w 1996 r.). Hajdarowicz zapowiedział też, że w najbliższej przyszłości wszystkie jego media będą mieć wersje na tablety, a obecne wydania internetowe będą rozszerzone i wzbogacone.Reklama

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna ok. 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż ok. 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż ok. 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym portalu rp.pl. Przychody grupy Presspublica wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.

W piątek prezesem spółki został Dariusz Leśniak. W skład zarządu wchodzą też Tomasz Wróblewski, Jan Godłowski i Artur Sierant. Dzień wcześniej w spółce powołano nową radę nadzorczą. W jej skład wszedł Hajdarowicz i jego żona Dorota, b. prezes spółki radiowej Broker FM Marek Dworak oraz b. przewodniczący rady nadzorczej TVP (zgłoszony przez ówczesną przez przewodniczącą KRRiT Elżbietę Kruk z PiS) i prezes Telewizji Polskiej Bogusław Szwedo, radca prawny grupy Gremi Krzysztof Gajda, dyrektor biura zarządu grupy Marta Kondera oraz prezes Gremi Media Artur Rawski.

W środę Hajdarowicz podpisał umowę kupna 48,99 proc. udziałów wydawnictwa Presspublica od spółki Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita". PW "Rzeczpospolita" poinformowało, że cena transakcji wyniosła 55 mln zł. Wcześniej Gremi Media przejęła kontrolny pakiet 51,01 proc. udziałów Presspubliki od brytyjskiego funduszu Mecom za 80 mln zł. Tym samym Grzegorz Hajdarowicz stał się 100-proc. udziałowcem wydawnictwa Presspublica. W ramach grupy kapitałowej Hajdarowicza są już: dziennik "Rzeczpospolita", tygodniki "Uważam Rze" i "Przekrój", miesięcznik "Sukces", "Gazeta Giełdy Parkiet" oraz "Życie Warszawy".