Podczas expose premier Donald Tusk zapowiedział podwyżki od lipca 2012 po ok. 300 zł (brutto) dla każdego policjanta i każdego żołnierza.

Reklama

Związek Zawodowy NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej ogłosił pogotowie strajkowe. "Decyzja Rządu RP o przyznaniu podwyżek tylko jednej służbie mundurowej w MSW jest działaniem nieodpowiedzialnym i skandalicznym mającym na celu (..) skłócenie służb i ich solidarności" - poinformował w środę PAP przewodniczący tego związku Mariusz Tyl.

Podjęto decyzję o pilnym przeprowadzeniu ankiety wśród funkcjonariuszy SG w sprawie podjęcia działań protestacyjnych oraz jego form - poinformował Tyl. Związkowcy nie wykluczają strajku włoskiego.

Z kolei rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak powiedziała PAP, że trwa analiza budżetów Straży Granicznej i straży pożarnej na 2012 rok. "Ta analiza będzie przedstawiona na spotkaniu szefa MSW ze związkami zawodowymi w połowie stycznia. Jesteśmy otwarci na dialog" - powiedziała Woźniak.

O tym, że MSW dokona analizy budżetów Straży Granicznej i straży pożarnej na 2012 rok, w poniedziałek poinformował minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. "Spróbujemy poszukać ewentualnej podwyżki. Efekty tej analizy przedstawię przedstawicielom związków w połowie stycznia. Być może uda nam się coś wypracować bez konieczności zwiększenia deficytu budżetu na rok 2012" - powiedział.

Reklama

Jak dodał, budżet na 2012 r. jest bardzo trudny i musi być bardzo oszczędny. "Dlatego tych pieniędzy w budżecie na nowy rok nie było na podwyżki dla wszystkich służb" - tłumaczył wówczas Cichocki.