Kolej jest najważniejszym wyzwaniem dla resortu transportu - poinformował w czwartek minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. Chodzi m.in. o poprawę zarządzania w ramach Grupy PKP, prywatyzację PKP Cargo, TK Telekom. "Dla mnie, jako ministra i dla mojego resortu, kolej jest dzisiaj najważniejszym priorytetem i na niej w dużej mierze się skupiamy. Dlatego będę konsekwentnie wdrażał program poprawy zarządzania Grupą PKP" - powiedział Nowak podczas obrad sejmowej komisji infrastruktury, przedstawiając zamierzenia resortu w obecnej kadencji.

Reklama

Będziemy przeprowadzali restrukturyzację w ramach Polskich Linii Kolejowych, prywatyzację PKP Cargo, TK Telekom, Polskich Kolei Linowych, stworzymy sieć dworców PKP, a także zmodernizujemy tabor"- wyliczał. Minister podkreślił, że pasażer powinien być w centrum zainteresowania kolei. To staramy się robić od pierwszych dni urzędowania - zapewnił. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o prace inwestycyjne czy też modernizację taboru.

Jeśli chodzi o drogi, naszym celem jest dalsza rozbudowa infrastruktury, dokończenie, nadzór nad obecnymi inwestycjami, a także opracowanie planu sieci dróg krajowych i autostrad w Polsce na 2020 r. - powiedział minister transportu.

Mówiąc o transporcie lotniczym, Nowak wymienił m.in. zamiar dokończenia inwestycji lotniskowych, komercjalizację Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, czyli przekształcenie go w spółkę prawa handlowego. Myślę, że w grudniu 2012 roku stosowny projekt ustawy, po wszystkich konsultacjach, zostanie komisji przedstawiony - zapowiedział minister.

Nowak poinformował także, że rozpoczęte zostały prace nad nowym kodeksem budowlanym, w którym zasadniczą regułą będzie zasada wolności budowlanej. Został powołany zespół, który przygotowuje kodeks.

Reklama

Szef resortu transportu podkreślił, że wyzwaniem w polityce morskiej jest dokończenie projektu budowlanego falochron, który jest integralną częścią terminalu LNG w Świnoujściu.