Przemyt ponad 400 tys. paczek papierosów udaremnili podlascy celnicy w łotewskiej ciężarówce skontrolowanej w Budzisku. To największa w tym roku tytoniowa kontrabanda zatrzymana w Polsce; jej wartość sięga 3,5 mln zł - poinformowała Izba Celna w Białymstoku. Ciężarówka została zatrzymana do kontroli w pobliżu polsko-litewskiej granicy, na drodze krajowej nr 8. 47-letni kierowca, Łotysz, przedstawił dokumenty, które miały potwierdzać, że wiezie do Słowenii ładunek kartonu.

Reklama

Transport został przez celników prześwietlony urządzeniem rtg, które wskazało, że w naczepie mogą być nie tylko kartonowe opakowania. Podczas szczegółowej kontroli okazało się, że ciężarówka jest pełna kartonowych opakowań, ale z papierosami w środku.

W sumie w pojeździe było ponad 400 tys. paczek papierosów. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to 3,5 mln zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatków, gdyby towar trafił na rynek, celnicy szacują na ponad 5 mln zł. Kierowca tira został zatrzymany, grozi mu do 5 lat więzienia.

Według raportu Światowej Organizacji Ceł (WCO) oraz danych Europejskiego Biura ds. Przeciwdziałania Oszustwom (OLAF) Polska należy do liderów w zwalczaniu przemytu i nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki.

Od początku roku podlascy celnicy zatrzymali już ponad 1 mln paczek papierosów pochodzących z przemytu. Natomiast w 2011 roku Służba Celna w całej Polsce zatrzymała ok. 25,5 miliona paczek nielegalnych papierosów.