Orędzie ma zostać podpisane 17 sierpnia w Warszawie podczas wizyty zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarchy Cyryla I. Dokument, którego treść została w marcu ustalona przez przedstawicieli Episkopatu Polski i Patriarchatu Moskiewskiego, mają podpisać patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I oraz przewodniczący KEP abp Józef Michalik.

Reklama

Podpisaniu orędzia poświęcone jest 358. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy KEP ks. Józef Kloch, orędzie zawiera zarówno refleksję historyczną nad tym co się działo między oboma narodami, jak i wezwanie do wzajemnego przebaczenia sobie win. Zawiera również wezwanie do budowania wspólnej przyszłości. Traktowania siebie nawzajem jako dobrych sąsiadów, jako ludzi, którzy są związani więzami przyjaźni - powiedział ks. Kloch.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz uważa, że na skutki jakie wywoła dokument będzie trzeba zapewne poczekać. Pytany, czy orędzie będzie miało przełomowy charakter: W momencie podpisywania orędzia nikt tego nie wie. Ponad 40 lat temu nie wiedzieliśmy, co będzie owocem listu biskupów polskich od niemieckich, a potem okazało się, że owoce przyszły później, ale były ogromne, mimo trudności. Dialog między Kościołem prawosławnym w Rosji i Kościołem katolickim w Polsce nie jest łatwy, ale chcemy tego dialogu i jego wyrazem jest orędzie - list do wiernych obu Kościołów i ludzi obu narodów. To wyjściowy sygnał (...), dlatego że problem zaszłości między Rosją a Polską jest duży i skomplikowany.

Dodał, że orędzie jest odezwą moralną. Jakie będą efekty, czy będzie to początek nowej drogi, to się okaże - powiedział biskup.

Jak zapowiedział rzecznik KEP podczas obrad zebrania Konferencji Episkopatu Polski biskupi zajmą się również problematyką katechezy w szkołach, wysłuchają informacji na temat rozmów z rządem w sprawie przekształcenia Funduszu Kościelnego i zastąpienia go dobrowolnym odpisem podatkowym zaproponowanym przez rząd w wysokości 0,3 proc.

Wiele uwagi biskupi mają poświęcić inicjatywom związanym z przeżywaniem Roku Wiary, który ogłosił papież oraz sierpniowemu Kongresowi Nowej Ewangelizacji. Biskupi wybiorą też m.in. nowego przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, w związku z kończącą się drugą kadencją abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz nowego przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji. Pełniący tę funkcję bp Wojciech Polak złożył rezygnację po wyborze na sekretarza generalnego Episkopatu.