Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, tragiczne były dwa pierwsze weekendy wakacji: podczas ubiegłego weekendu (7-8 lipca) utonęło 35 osób, natomiast w pierwszy weekend po zakończeniu roku szkolnego (30 czerwca-1 lipca) życie w wypadkach nad wodą straciło 26 osób.

Reklama

Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i podległe służby apelują, aby pomimo wakacji, podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o zdrowym rozsądku. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci bawiące się w pobliżu rzek, jezior i kąpielisk - powiedziała we wtorek PAP Woźniak.

Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Natomiast wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego - powiedziała Woźniak.

W 2011 roku w Polsce utonęło 396 osób, z czego większość w miejscach niestrzeżonych lub gdzie kąpiel jest zabroniona. Od 1 kwietnia tego roku w Polsce utonęło już 259 osób.

Od stycznia 2012 roku nastąpiły zmiany w prawie wodnym. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo terenów wodnych ponoszą wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a na ternie parków krajobrazowych - ich dyrekcje.