Dziennik Gazeta Prawana logo

Agenci CBA weszli do lubelskiego oddziału ARiMR

7 sierpnia 2012, 09:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Logo CBA
Agenci CBA weszli do lubelskiego oddziału ARiMR/Newspix
CBA rozpoczęło kontrolę w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował rzecznik biura Jacek Dobrzyński. Jak dodał, jest to kolejna kontrola przeprowadzana przez CBA i mająca związek z sektorem rolnictwa.

- wyjaśnił rzecznik.

Jak dodał, jest to kolejna kontrola przeprowadzana przez CBA i mająca związek z sektorem rolnictwa. Planowany termin zakończenia kontroli to początek listopada br. - dodał.

Wcześniej, 19 lipca agenci CBA wkroczyli do siedziby spółki zbożowej Elewarr. Tam sprawdzany jest sposób zarządzania majątkiem i koszty związane z kierowaniem spółką. Kontrola dotyczy też wydatków Elewarru na koszty zarządu i kierowania spółką w latach 2008-12. W sprawie domniemanych nieprawidłowości w Elewarze i nadzorze ARR oraz resortu rolnictwa trwa też, wszczęte 23 lipca, śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wątek spółki Elewarr (należącej do Agencji Rynku Rolnego) i możliwych nieprawidłowości w niej pojawił się w ujawnionej w mediach rozmowie szefa kółek rolniczych Władysława Serafina i byłego prezesa ARR Władysława Łukasika. Pokłosiem ujawnienia nagrania z tej rozmowy była dymisja ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

16 lipca - gdy "Puls Biznesu" ujawnił rozmowę Serafina z Łukasikiem - prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie sprawdzające prowadzone w kierunku przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego. Stanowi on, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Postępowanie sprawdzające kończy się po miesiącu decyzją o wszczęciu formalnego śledztwa lub odmową tego.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj