W małopolskich gminach Wolbrom i Klucze, przez które we wtorek w nocy przeszła trąba powietrzna, w środę rozpoczęły pracę gminne komisje szacujące straty. Ich oceny będą podstawą do wypłat zasiłków z budżetu państwa dla poszkodowanych. Jak poinformowała PAP rzecznik wojewody małopolskiego Monika Frenkiel, urząd jest przygotowany do rozpoczęcia procedury wypłat zasiłków dla poszkodowanych. Warunkiem jest przesłanie odpowiednich wniosków przez urzędy gmin.

Reklama

Urząd wojewódzki ma możliwość udzielenia dwóch rodzajów pomocy: najszybciej mogą zostać wypłacone zasiłki do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby. Drugi rodzaj to zasiłki do 20 tys. zł z przeznaczeniem na odbudowę domów.

Urzędy gmin w Wolbromiu i Kluczach poinformowały, że w środę od rana w terenie pracują komisje powołane przez wójta i burmistrza; ich zadaniem jest oszacowanie i udokumentowanie strat poczynionych przez nawałnice. Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w środę do wojewody małopolskiego będą wysyłane odpowiednie wnioski o uruchomienie wsparcia z budżetu państwa.

Najpierw skupiliśmy się na zabezpieczeniu uszkodzonych budynków, teraz w terenie pracują zespoły do wstępnego szacowania strat - powiedział PAP burmistrz Wolbromia Jan Łaksa. Według niego oprócz pomocy materialnej potrzebne będą też uproszczone procedury administracyjne pozwalające na szybką odbudowę uszkodzonych nieruchomości.

Nawałnica i trąba powietrzna, które przeszły w nocy nad gminami Klucze i Wolbrom w powiecie olkuskim, w różnych stopniu uszkodziły blisko 220 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Jeden strażak został niegroźnie poszkodowany przy usuwaniu wiatrołomu.

Według danych Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olkuszu W Kluczach uszkodzonych zostało 59 budynków mieszkalnych oraz 10 gospodarczych, takich jak garaże "blaszaki", szopy czy wiaty. Na terenie gminy Wolbrom wiatr uszkodził 57 domów i 90 budynków gospodarczych. Zniszczonych zostało także 15 hektarów lasu na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w pobliżu Kluczy.

Po nawałnicy z powodu pozrywanych linii energetycznych bez prądu było ok. 6,4 tys. odbiorców w gminach Klucze i Wolbrom. W środę rano prądu brakowało jeszcze w około 450 domów.