Jak poinformowano PAP we wtorek w Sądzie Okręgowym w Elblągu, matka chłopca zostanie poddana obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Wniosek prokuratury w tej sprawie uwzględnił we wtorek sąd. Kobieta trafi na obserwację po uprawomocnieniu się decyzji, czyli w przeciągu 7 dni.

Reklama

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Elblągu Katarzyna Piwowarczyk poinformowała we wtorek PAP, że opinia biegłych entomologów ma pomóc w ustaleniu czasu zgonu dziecka. Biegli określili, że do czasu ujawnienia zwłoki leżały w wersalce przez okres 4 lub 5 miesięcy, przy czym podkreślili, że bardziej prawdopodobny jest okres 5 miesięcy. Ponieważ jednak opinia ta nie jest jednoznaczna, poprosiliśmy biegłych o jej uzupełnienie - powiedziała Piwowarczyk.

Ciało 5-letniego Gabriela zostało znalezione na początku lipca w wersalce przez właścicielkę wynajmowanego w Morągu (Warmińsko-Mazurskie) mieszkania. Kobieta weszła do lokalu zaniepokojona tym, że lokatorka nie płaci jej czynszu. W mieszkaniu panował fetor. Matki dziecka Magdaleny R. w nim nie było.

Za matką dziecka rozesłano list gończy. 31-letnia kobieta została zatrzymana po trzech dniach. Policja zatrzymała ją, gdy wychodziła z jednego z olsztyńskich szpitali, gdzie udzielano jej pomocy po zatruciu alkoholem. Podczas przesłuchania Magdalena R. miała przyznać się do zabójstwa syna i powiedzieć, że zbrodni dokonała w lutym.

Prokurator Piwowarczyk powiedziała PAP, że prokuratorzy chcą poddać Magdalenę R. obserwacji psychiatrycznej. Biegli po jednorazowym badaniu kobiety stwierdzili, że nie są w stanie wydać kategorycznej opinii na temat jej stanu zdrowia psychicznego. Dlatego poprosili o obserwację w warunkach szpitalnych - powiedziała Piwowarczyk.

Dodała, że śledczy wciąż przesłuchują w tej sprawie świadków (do przesłuchania jest jeszcze ok. 20 osób), a także czekają na kolejne opinie m.in. fizykochemiczną, biologiczną, daktyloskopijną. Do wydania tych opinii trzeba przeprowadzić szereg skomplikowanych badań, wyizolować materiały do badań. Mimo, że wyznaczyliśmy biegłym terminy, to zdajemy sobie sprawę, że nie zostaną one dotrzymane, i poczekamy na opinie nawet kilka miesięcy - powiedziała Piwowarczyk.

Wcześniej do elbląskiej prokuratury dotarła opinia DNA, która potwierdziła, że znalezione w wersalce zwłoki to ciało dziecka zatrzymanej i aresztowanej w tej sprawie Magdaleny R.