Naczelnik katowickiego oddziałowego biura lustracyjnego prokurator Andrzej Majcher poinformował, że w środę wystąpił do Sądu Okręgowego w Katowicach o wszczęcie lustracji Szlagora i uznanie, że złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Burmistrz Żywca w dokumencie nie przyznał się do współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

Reklama

Według IPN zebrany materiał dowodowy wykazał, że samorządowiec był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Paweł Góral" i przekazał - jak głosi komunikat Instytutu - tej służbie szereg bardzo istnych informacji wykorzystanych przez nią operacyjnie. Od maja 1971 do maja 1973 roku był za nie comiesięcznie wynagradzany przez SB.

Antoni Szlagor w wydanym oświadczeniu wyraził w środę zadowolenie ze skierowania sprawy do sądu, o co - jak przypomniał - sam pisemnie poprosił IPN 13 sierpnia.

W moim przekonaniu wyłącznie orzeczenie niezawisłego sądu jest w stanie ostatecznie stwierdzić, że nigdy nie współpracowałem z organami bezpieczeństwa PRL, kończąc tym samym trwającą od jakiegoś czasu kampanię pomówień kierowanych pod moim adresem. Podkreślam, iż w całości podtrzymuje stanowisko zawarte w moim oświadczeniu lustracyjnym, że nigdy nie współpracowałem z organami bezpieczeństwa PRL - napisał w oświadczeniu Antoni Szlagor.

Burmistrz dodał, że do czasu zakończenia sprawy w sądzie nie będzie udzielał żadnych dodatkowych oświadczeń i komentarzy na jej temat. Antoni Szlagor jest burmistrzem Żywca od 2002 roku. Reprezentuje komitet wyborczy wyborców Obywatele dla Ziemi Żywieckiej. Nie należy do żadnej partii. W ostatnich wyborach w 2010 roku zwyciężył już w pierwszej turze, pokonując trzech rywali. Poparło go blisko 67 proc. żywczan, którzy wzięli udział w wyborach. Cztery lata wcześniej również tryumfował w pierwszej turze z poparciem ponad 74 proc. głosujących. W 2002 roku w drugiej turze nieznacznie wyprzedził kontrkandydata, uzyskując niespełna 51,8 proc.

Szlagor jest też absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Z wykształcenia jest elektronikiem odlewnictwa i mechaniki. Kończył także studium podyplomowe na Politechnice Krakowskiej w zakresie zarządzania i organizacji w jednostkach samorządowych.