Abp Gocłowski w homilii wygłoszonej podczas mszy w warszawskiej bazylice Św. Krzyża nawiązał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego - Jan Paweł II - papież rodziny. Jak mówił, rodzina była jednym z tematów najczęściej poruszanych przez papieża. Hierarcha podkreślał, że współczesny świat kwestionuje chrześcijańskie wartości. Czy na naród polski obroni świętość małżeństwa: mężczyzny i kobiety. Czy obroni świętość rodziny? - pytał.

Reklama

Uderza się w istotę życia, które jest owocem małżeńskiej miłości. Kształt cywilizacji, zwłaszcza europejskiej, jej tożsamości jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety - jakim jest rodzina. Coraz bardziej to widzą odpowiedzialne rządy poszczególnych państw europejskich. Coraz częściej się podejmuje ten temat w wielkiej - zdawać by się mogło - zupełnie laickiej Francji - mówił abp Gocłowski.

Małżeństwo i rodzinę trzeba otoczyć opieką prawną i materialną, by nie ponosić dramatycznych konsekwencji, w których znalazłaby się chora rodzina, którą trzeba by leczyć, a to dotyczyłoby państwa i narodu - dodał. Różni ludzie chcą budować różnie przyszłość Polski, często kierują się politycznym egoizmem, a nie autentycznym dobrem narodu, a przyszłość Polski, to mądrość i odpowiedzialność. To uczciwość, a nade wszystko świętość małżeństwa, rozumianego jako związek trwały mężczyzny i kobiety - podkreślał abp Gocłowski.

Jak mówił hierarcha, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest żywym pomnikiem Jana Pawła II. Dzięki zbiórkom organizowanym przez Fundację umożliwiono edukację prawie 3 tys. stypendystów - młodym, zdolnym ludziom z ubogich rodzin.

Inicjatorzy tegorocznego Dnia Papieskiego chcą przypomnieć nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny. Obchody rozpoczęły się mszą św. w bazylice Św. Krzyża w Warszawie. W Krakowie zostanie odprawiona msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Reklama

Obchodom towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która finansuje stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży. Po południu na placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się koncert. Wystąpią na nim zespoły rodzinne, m.in. Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. Odbędzie się tam także Apel Warszawy z udziałem m.in. prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera. O godz. 18 w kościele św. Anny rozpocznie się msza św. z okazji inauguracji roku akademickiego z udziałem rektorów szkół wyższych.

Fundusz stypendialny można wesprzeć wysyłając SMS pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT), dzwoniąc na numer: 704207250 (2,50 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia": 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" powstała w 2000 r.; jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II.