Zarzuty w tej sprawie usłyszały kobiety w wieku 24 i 32 lat oraz 23-letni mężczyzna. Śledczy ustalili, że w ubiegłym roku osoby te zamieściły na portalach internetowych ogłoszenia o odpłatnym zbyciu narządów i szpiku kostnego. Według prokuratury młodsza z kobiet w lutym ubiegłego roku na ogólnodostępnym portalu rozpowszechniła ogłoszenie o odpłatnym oddaniu nerki do przeszczepu.

Reklama

W grudniu 2011 r. swoje ogłoszenie zamieściła w internecie 32-latka; szukała kupca na nerkę i szpik kostny. W tym samym miesiącu ogłoszenie o odpłatnym zbyciu nerki zamieścił w sieci 23-latek. 24-latka nie przyznała się do popełnienia przestępstwa. Wyjaśniła, że ogłoszenie to zamieścił jej były chłopak. Ten jednak temu zaprzeczył. Dwoje pozostałych oskarżonych przyznało się do winy. Oboje złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Zgodnie z przepisami ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów za rozpowszechnianie ogłoszenia o ich odpłatnym zbyciu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub do roku więzienia.