Prezydent podkreślił, że wraz z żoną i wnuczką zachęca wszystkich do radosnego obchodzenia dnia odzyskania niepodległości, także w wymiarze rodzinnym - z dziećmi, wnukami i prawnukami.

Reklama

Serdecznie wszystkim dziękujemy, którzy w bardzo różny sposób, ale właśnie w taki sposób radosny, niekonwencjonalny, nie zawsze bardzo oficjalny, pamiętają o tym radosnym święcie niepodległości - powiedział prezydent. Dodał, że przykładem takiego właśnie niekonwencjonalnego świętowania może być Bydgoszcz, gdzie grupa osób skrzyknęła się i śpiewa patriotyczne pieśni na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej.

W tym roku wśród zaproszonych do wspólnego przygotowywania kotylionów znaleźli się m. in. prof. Henryk Samsonowicz z prawnuczką, Kinga Rusin z córkami, Magdalena Steczkowska i Natalia Kukulska z rodzinami. Uczestnicy spotkania, wraz z parą prezydencką, przygotowali symboliczne biało-czerwone kokardy narodowe i wspólnie zaprosili Polaków do przyłączenia się do radosnych obchodów Święta Niepodległości.

W spotkaniu pod hasłem "Rodzinne świętowanie 11 listopada" uczestniczyli także uczniowie szkół zaangażowanych w poprzednie kotylionowe wydarzenia - m.in. z Parczewa, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Wierzbna, Nowego Dworu Gdańskiego.

Od dwóch lat widocznym symbolem naszego zaangażowania w Dzień Niepodległości są biało-czerwone kotyliony. Przygotowując je wspólnie - w szkołach, w domach, w gronie rodziny - mamy okazję być razem. Świętować niepodległość wspólnie przeżywanymi chwilami. Najmłodszym zapadną one w pamięć na całe życie - napisał w liście do szkół, uczniów i nauczycieli Bronisław Komorowski.

Akcja "Rodzinne świętowanie 11 listopada" jest kontynuacją inicjatywy rozpoczętej dwa lata temu. Wówczas po raz pierwszy prezydent zaprosił do wspólnych przygotowań szkoły w całej Polsce oraz polskie szkoły za granicą. W kolejne odsłony inicjatywy - w tym towarzyszącą obchodom 1, 2 i 3 Maja akcję "Majówka z Polską" - obok szkół, włączały się także samorządy.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że wszyscy, którzy chcą przyłączyć się do symbolicznego gestu i tak jak goście prezydenta, chcieliby sami wykonać kokardy narodowe, znajdą na stronie www.prezydent.pl instrukcję jak to zrobić. Kokardę można w tym roku przypiąć także wirtualnie, do swojego zdjęcia na portalu społecznościowym - aplikacja jest dostępna na profilu Prezydenta RP na facebooku.

Tradycyjnie już, w biało-czerwonych barwach po raz kolejny w tym roku rozbłyśnie Pałac Prezydencki.

Reklama