Dziennik Gazeta Prawana logo

Został Polakiem, bo chce kupić portugalskie linie lotnicze

6 grudnia 2012, 09:41
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Został Polakiem, bo chce kupić portugalskie linie lotnicze
Został Polakiem, by kupić portugalskie linie lotnicze /Shutterstock
German Efromowich, Boliwijczyk, którego rodzice pochodzili z Polski dostał polskie obywatelstwo. Nie starał się jednak o nie z przyczyn emocjonalnych. Chciał zostać obywatelem państwa Unii, by móc kupić portugalskie linie lotnicze TAP.

Wojewoda mazowiecki na podstawie przedstawionych dokumentów poświadczył polskie obywatelstwo pochodzącemu z Boliwii Germanowi Efromovichowi - poinformowała wczoraj Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. Polski paszport był potrzebny Boliwijczykowi po to, by przejąć portugalskie linie lotnicze TAP. Efromovich, stojący na czele brazylijsko-kolumbijskiej Synergy Group, jest też właścicielem kolumbijskich linii Avianca.

Na drodze do ekspansji na portugalski rynek lotniczy stały lokalne przepisy zakazujące przejęcia wszystkich udziałów w państwowym przewoźniku przez inwestora spoza UE. Prawo do ubiegania się o polskie obywatelstwo Efromovichowi nadaje konstytucja, bo jego rodzice pochodzili z Polski. Lizbona zdecydowała się na prywatyzację swojego przewoźnika, ponieważ był to jeden z warunków otrzymania przez Portugalię 78 mld dol. pożyczki od MFW i UE. Udziały w TAP mają być sprzedane do końca roku. Rząd spodziewa się uzyskać ze sprzedaży firmy miliard euro.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło Dziennik Gazeta Prawna
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj