Strajk ogłosiła jedna z największych central związkowych kraju CGTP. Organizacja reprezentuje ponad 600 tysięcy pracowników, głównie fizycznych.

Reklama

W Lizbonie całkowicie stanęło metro i stateczki na Tagu, służące do przewożenia pasażerów na drugi brzeg rzeki. W stolicy komunikacja ma funkcjonować - spodziewane jest uruchomienie zaledwie 13 procent połączeń.

W drugim pod względem wielkości mieście kraju, Porto, kierowcy linii obsługiwanych przez STCP zostali zobowiązani decyzją sądu do realizacji środowych i czwartkowych kursów nocnych, a minimalną liczbę połączeń ma zapewnić metro.

Do strajku nie przystąpili kontrolerzy lotniczy. Powinien także funkcjonować transport powietrzny. Lotnisko w Lizbonie działa normalnie.

Jednak zapewniająca obsługę lotnisk firma Ana prosi pasażerów, by sprawdzali przed wyjazdem na lotnisko, czy ich lot odbędzie się. Komunikat podyktowany został tym, że do protestu przyłączyli się pracownicy międzynarodowych lotnisk w Lizbonie, Porto, Faro, Funchal oraz Ponta Delgada, a także piloci największej portugalskiej linii TAP.

Poważnych utrudnień należy spodziewać się także w funkcjonowaniu portów morskich w Lizbonie, Leixoes oraz Sines, gdzie udział w strajku zapowiedzieli dokerzy.

Udział w strajku biorą też pracownicy kolei państwowych CP. Już w środę wieczorem nastąpiły zakłócenia w kursowaniu pociągów podmiejskich i dalekobieżnych.

W proteście uczestniczą również portugalscy pocztowcy, nauczyciele, lekarze i pielęgniarki, pocztowcy, a także pracownicy telewizji publicznej, bibliotek i muzeów.

Reklama

Strajk zorganizowano w proteście przeciwko oszczędnościom wprowadzonym w zeszłym roku przez rząd w zamian za międzynarodową pomoc finansową w wysokości 78 mld euro - powiedział przywódca CGTP Armenio Carlos.

Związki zawodowe sprzeciwiają się - powiedział Carlos deregulacji rynku pracy i modelowi niskich płac, (które są) makiaweliczną próbą likwidacji prawa pracy.

W głównych portugalskich miastach spodziewane są dziesiątki zgromadzeń i manifestacji. Strajk, który rozpoczął się w środę późnym wieczorem, ma trwać do piątku rano.