Według szacunków Ministerstwa Środowiska, w szczycie klimatycznym COP19 weźmie udział ponad 12 tysięcy osób. Konferencję otworzył przewodniczący poprzedniej konferencji w Dausze Abdullah bin Hamad Al-Attiyah. ONZ-owski szczyt klimatyczny COP19 nie ma w planach żadnych przełomowych decyzji. W Warszawie trzeba natomiast ustalić dokładny harmonogram globalnych negocjacji nowego porozumienia ws. ochrony klimatu. Zdaniem szefa resortu środowiska Marcina Korolca, wynegocjowanie światowego porozumienia klimatycznego w 2015 roku jest osiągalne. Wówczas w Paryżu spodziewane jest przyjęcie dokumentu w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Obecnie te kwestie reguluje Protokół z Kioto, który jednak wygaśnie w 2020 roku.

Inne tematy, które omawiane będą na COP to m. in. kwestie finansowania walki z globalnym ociepleniem, w tym rola i funkcjonowanie Zielonego Funduszu Klimatycznego oraz działania w zakresie adaptacji państw do zmian klimatu. Jak podkreśla resort środowiska celem konferencji w Warszawie będzie także wzmocnienie wymiany informacji między państwami, władzami lokalnymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi w działaniach na rzecz klimatu. W trakcie szczytu, odbędzie się po raz pierwszy w historii negocjacji klimatycznych ONZ spotkanie ich uczestników z przedstawicielami biznesu. Podobna konferencja odbędzie się również z przedstawicielami miast. Konferencji będą towarzyszyć imprezy naukowe i kulturalne, seminaria i warsztaty. 

Główne obrady będą odbywać się na Stadionie Narodowym. Tam zamiast zielonej murawy powstało 6 hal wystawienniczych. Organizacja szczytu kosztuje Polaków ponad 100 mln zł. Środki wyasygnował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.