Ryszard Nowak dzień po poznańskim wernisażu, na którym zaprezentowano dzieło The Krasnals wysłał zawiadomienie do tutejszej prokuratury okręgowej o popełnieniu przestępstwa przez grupę anonimowych artystów. W poniedziałek zamierza zaś zwrócić się też z apelem do prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego o usunięcie kontrowersyjnego obrazu.

Reklama

Składająca się z dziesięciu elementów “Bitwa pod Grunwaldem. Statek głupców” wisi na ścianie przeszklonego biurowca Skalar Office Center w Poznaniu, gdzie w piątek artyści odbierali nagrodę miesięcznika Arteon.

Co oburzyło Nowaka?

Obraz przedstawia gwiazdy pop kultury, polityki, Kościoła, bohaterów narodowych, sportu, dziennikarstwa. W karykaturalny sposób sportretowano tu takie postaci, jak: Lech Wałęsa, Mariusz Pudzianowski, Wisława Szymborska, Angela Merkel, Doda, Justyna Steczkowska, Agnieszka Chylińska, Fryderyk Chopin, o. Tadeusz Rydzyk czy Jan Paweł II.

I właśnie o sposób przedstawienia dyrektora Radia Maryja oraz papieża Polaka chodzi Nowakowi.

O. Tadeusz Rydzyk został bowiem pokazany jako świnia, której pierś ssie papież Jan Paweł II.

Obraz ma wisieć w Poznaniu do 25 kwietnia.

- Według anonimowych źródeł zrobiono, to celowo przed kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II, która odbędzie się w dniu 27.04.2014 r. - pisze Nowak w zawiadomieniu do Prokuratora Okręgowego w Poznaniu.

The Kransals znani są ze swoich prowokacyjnych dzieł. Anonimowa grupa artystów niedawno świętowała swoje 6-lecie.

- Wykorzystując znane każdemu Polakowi dzieło Jana Matejki, relacjonujemy pierwszą dekadę XXI w. Obraz jest komentarzem do otaczającego nas świata, w którym możemy zaobserwować permanentną walkę o władzę, nihilizm oraz upadek wszelkich wartości, w klimacie rodem z obrazów Hieronima Bosha. To komentarz do rzeczywistości już po okresie transformacji, w momencie dążenia Polski do nowoczesności i starań o uplasowanie się na wysokiej pozycji. Cicho wierzymy, iż obraz ten stanie się nową aktualną epopeją narodową - tłumaczyli artyści przesłanie swojego dzieła.

Reklama

To nie pierwszy raz, gdy Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą występuje w obronie o. Tadeusza Rydzyka. Donos do prokuratury komitet złożył też swojego czasu przeciwko serwisowi dziennik.pl za opublikowanie w jednym z artykułów z cyklu "Memy tygodnia" zdjęcia dyrektora Radia Maryja opatrzonego prześmiewczym komentarzem internautów.

To za spraw Ryszarda Nowaka głośno było też o bezczeszczeniu "Biblii" przez Nergala czy kontrowersyjnych słowach Dody na temat jej autorów.