Nie tylko martyrologia, ale także sukcesy. Muzeum Historii Polski powinno pokazywać także pozytywne wydarzenia z historii Polski - uważa dyrektor Muzeum Robert Kostro. Nie chcemy umniejszać, ani ukrywać wątków, ale nam bardzo zależy na wątkach związanych z polską wolnością z polskimi sukcesami - powiedział Robert Kostro w radiowej Jedynce. Przykładem może być ekspozycja karabinu polskiego inżyniera Maroszki; muzeum otrzymało go ostatnio za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Był wspaniałym osiągnięciem w latach 30-tych i to pokazuje nasze zainteresowanie, żeby ukazać Polskę od strony tych sukcesów i zwycięstw - dodał.

Reklama

Dyrektor Muzeum Historii Polski zarzucił ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu, że nie wywiązuje się z obietnic. Chodzi o pieniądze, które ministerstwo obiecało Muzeum. Wyjaśnił, że kilka miesięcy temu minister Zdrojewski obiecał pieniądze na wystawę stałą i ta obietnica nie została spełniona. Mam nadzieję, że już niedługo zostaną podjęte jakieś decyzje finansowe, bo z punktu widzenia organizacyjnego jeżeli chodzi o koncepcję architektioniczną i koncepcję wystawy /.../ , jesteśmy gotowi by otworzyć muzeum , ale wciąż czekamy na decyzje finansowe - powiedział. Robert Kostyro ma nadzieję, że następca ministra Zdrojewskiego przyzna w fundusze dla Muzeum Historii Polski.

Muzeum jest instytucją podległą ministrowi kultury. Urzędujący minister Bogdan Zdrojewski, jest jednym z kandydatów Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Kostro podkreślił, że w tym roku ważnym tematem jest Jan Karski. Zwrócił uwagę, że w dużej mierze dzięki działaniom ze strony Muzeum Historii Polski Sejm uchwalił rok Jana Karskiego. Również przy współudziale Muzeum kilka lat temu prezydent USA Barack Obama przyznał Janowi Karskiemu medal wolności.