Nacisk na Polskę w sprawie Holokaustu zbędny - uważa rzeczniczka rządu. Chodzi o brytyjską Izbę Lordów, która opowiedziała się wczoraj za restytucją mienia żydowskiego przez Polskę.

Reklama

Brytyjscy parlamentarzyści stwierdzili, że nasz kraj jest największym spośród tych, które nie uregulowały kwestii mienia wobec spadkobierców Holokaustu i zapowiedzieli nacisk na Warszawę. Zdaniem rzeczniczki rządu - zupełnie niepotrzebnie. Jak mówiła w Jedynce Małgorzata Kidawa-Błońska, Polska uregulowała już większość wymienionych przez Brytyjczyków w kwestii, także poza naszymi granicami.

Rzeczniczka rządu rozmawiała w tej sprawie z ministrem spraw zagranicznych. Radosław Sikorski uznał te roszczenia za bezzasadne. Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polska zrobiła wiele dla ofiar Holokaustu i nie ma sobie nic do zarzucenia. Nasz kraj dba między innymi o miejsca pamięci Żydów, prowadzi szeroką działalność edukacyjną na temat Zagłady, ponadto otworzyliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich. Rzeczniczka rządu podejrzewa też, że minister spraw zagranicznych wyda oświadczenie w tej sprawie.