Inicjatorem wydarzenia jest Izraelczyk o polskich korzeniach Jonathan Daniels, założyciel Fundacji upamiętniającej ofiary Holocaustu "From the Depths".

Reklama

To historyczne wydarzenie - mówi Radiu Kraków Jonathan Daniels. Jak dodaje, nie było trudno namówić ludzi na przyjazd do Polski. Podkreśla, że ludzie od razu zobaczyli historyczną wagę tego wydarzenia, które będzie obserwowane na całym świecie. - Trudno było utrzymać liczbę chętnych na określonym poziomie, bo zainteresowanie obecnością w Polsce było ogromne - dodaje.

Oprócz licznej delegacji Knesetu pojawią się przedstawiciele ponad 20 państw z całego świata. Posiedzenie Międzyparlamentarnego Zgromadzenia odbędzie się 27 stycznia w Krakowie, po zakończeniu uroczystości w Muzeum Auschwitz Birkenau.

Głównym założeniem Zgromadzenia jest możliwość wymiany refleksji oraz przyjęcie pokojowych postulatów - mówi założyciel Fundacji "From The Depths" i przypomina, że Żydzi mają wielowiekową historię i tradycję obecności w Polsce.

Ta przeszłość została nam odebrania nie przez to co my Żydzi zrobiliśmy, czy co zrobili Polacy, ta historia została nam odebrana przez niemiecką nazistowską okupację. Żydzi i Polacy mają z jednej strony bardzo dobrą wspólną historię, ale też i cięższe czasy - mówi Jonathan Daniels.

Jak dodaje, nikt nie przyjeżdża do Polski, by mówić, że wszystko było idealne, ale fakt, że mamy wspólną historię pozwala nam budować dla przyszłości.

W uroczystościach udział wezmą także przedstawiciele izraelskiego rządu, reprezentanci Sił Obronnych Izraela, naczelni rabini oraz studenci a przede wszystkim grupa ponad 50 ocalałych z Holokaustu, do których dołączy stuosobowa grupa z Polski byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.