Abp Henryk Hoser podtrzymał swą decyzję po zapoznaniu się z pismem skierowanym do niego przez księdza Lemańskiego dotyczącym propozycji objęcia funkcji kapelana w Zagórzu. Hierarcha wyraził nadzieję, że posługa pełniona wśród chorych przyniesie wiele dobrych owoców dzieciom i młodzieży oraz samemu duchownemu.

Reklama

Wcześniej Stolica Apostolska potwierdziła dekret, na mocy którego abp Hoser usunął księdza Lemańskiego z urzędu proboszcza Jasienicy. Zaznaczono, że usunięty proboszcz nie ma prawa wykonywać żadnych funkcji proboszczowskich ani mieszkać i przebywać na plebanii.

Ksiądz Lemański został usunięty z Jasienicy za brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w kwestiach bioetycznych. Nie chciał jednak opuścić plebanii. Część parafian, podburzana przez byłego proboszcza, otwarcie kontestowała decyzję abpa Hosera w jego sprawie.

W połowie kwietnia abp Henryk Hoser zdecydował o zamknięciu kościoła w Jasienicy w obawie przed profanacją Najświętszego Sakramentu. 27 lipca w parafii w Jasienicy ma zostać odprawiona pierwsza po zamknięciu kościoła msza św. Będzie jej przewodniczył arcybiskup Hoser. Razem z nim będzie się modlił administrator parafii, ksiądz Krzysztof Kozera, który zostanie wówczas nowym proboszczem.