Polskie araby są cenione na świecie i uznawane za najpiękniejsze konie tej rasy - mówi Anna Stojanowska z Agencji Nieruchomości Rolnych, główny specjalista do spraw hodowli konia arabskiego w Polsce. Jak mówi Polska przez wiele lat dochodziła do tego poziomu hodowli, ale jeszcze trudniej jest się na tym szczycie utrzymać.

Reklama

Licytacja w Janowie Podlaskim to najbardziej prestiżowa impreza tego typu na świecie - dodaje Stojanowska. - Jest to jedyna aukcja, która nieprzerwanie do 45 lat trwa, ale w tej chwili rynek na konie zmienił się i łatwiej konia wyhodować, niż sprzedać, bo jest więcej sprzedających niż kupujących, dlatego tak trudno jest przygotować atrakcyjną ofertę aukcyjną - dodaje Stojanowska.

Wśród wystawionych dziś do sprzedaży, trzy siwe klacze są wyjątkowe. Norma z Michałowa, Perfirka z Białki i Alabama z Janowa Podlaskiego, to utytułowane córki ogiera Gazal Al Shaqab. To za sprzedaż tych koni, kupcy prawdopodobnie zapłacą najwięcej.

W ubiegłym roku za sprzedaż 22 polskich arabów uzyskano 2 miliony 72 tysiące euro. Najwyższą cenę uzyskała El Saghira - za pół miliona euro kupiła ją Shirley Watts, żona perkusisty zespołu The Rolling Stones.