Katolik ma prawo publicznie mówić o swoich wartościach - mówił arcybiskup Tadeusz Gocłowski w homilii podczas mszy w bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Dziś obchodzimy 14. Dzień Papieski, pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie". Arcybiskup Gocłowski powiedział, że od ponad tysiąca lat tożsamość Polaków jest oparta na silnym fundamencie wartości chrześcijańskich. Obecnie trzeba odwagi, by nie stawiać pod korcem światła naszej wiary - mówił hierarcha. Jak zaznaczył, katolik ma prawo publicznie wypowiadać swoje poglądy na temat życia, małżeństwa, rodziny. To nie może go eliminować z życia publicznego - mówił hierarcha.

Reklama

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski dodał, że to właśnie dzięki postępowaniu zgodnie z własnym sumieniem we wszystkich sferach życia dążymy do świętości. Człowiek z całą swoją twórczą aktywnością, działający w wolności, kierujący się dobrze ukształtowanym sumieniem w prawdzie i miłości - oto droga do świętości najpierw Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II - mówił arcybiskup. Hierarcha dodał, że źródło świętości płynie z postawienia Boga w centrum naszego życia. Jak co roku, w Dzień Papieski są zbierane pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z ubogich rodzin.

Z okazji Dnia Papieskiego 16 października, w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera widowiska muzycznego według wierszy Jana Pawła II - "Dalekie wybrzeża ciszy". Dzień Papieski jest organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako dzień refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II. Obchodzimy go tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Został on wybrany na papieża 16 października 1978 roku. W tym roku Dzień Papieski świętujemy po raz pierwszy po kanonizacji papieża Polaka. Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego w 2011 roku, po trwającym sześć lat procesie beatyfikacyjnym, który był jednym z najkrótszych w historii i zaczął się niedługo po śmierci papieża w 2005 roku. Niecałe pół roku temu, 27 kwietnia, odbyła się kanonizacja Jana Pawła II.