Zima daleko, ale wiosny jeszcze nie widać. Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w najbliższych dniach w Polsce będzie dominować przejściowa, przedwiosenna aura. W sobotę na Dolnym Śląsku temperatura wzrośnie nawet do dziesięciu stopni powyżej zera. Nad większością kraju będzie świecić słońce. Jednak Kamil Walczak z IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Na Wybrzeżu oraz na południu kraju prędkość porywów może przekroczyć 70 kilometrów na godzinę. W górach mogą one dojść do 100 kilometrów na godzinę.

Reklama

Następne dni, czyli niedziela, poniedziałek i wtorek będą odrobinę chłodniejsze i bardziej pochmurne, ale temperatura w ciągu dnia nie powinna spaść poniżej plus dwóch stopni. Z mapy układów ciśnienia nad Europą wynika, że zima jest bardzo daleko od naszych granic i na razie nic nie wskazuje na to, by miała do nas wrócić. W tej chwili do naszego kraju dociera już powietrze polarno - morskie. Jest ono ciepłe i wilgotne i to ono będzie kształtować pogodę w naszym regionie.

Według niektórych prognoz długoterminowych wiosna może przyjść do Polski już w pierwszej połowie marca. Synoptycy z IMGW ostrzegają jednak, że tego typu prognozy mogą się nie sprawdzić.

ZOBACZ TAKŻE: Klimatolog o ciepłej zimie: Stabilność klimatyczna została zachowana>>>