Rzecznik odpowiedzialności zawodowej uznał, że nie ma podstaw do postawienia zarzutu popełnienia przewinienia zawodowego lekarzom, którzy odmówili pacjentce aborcji, powołując się na klauzulę sumienia.

Reklama

Zdaniem władz stolicy, nie ma to żadnego związku z odwołaniem Bogdana Chazana z funkcji dyrektora szpitala Świętej Rodziny w Warszawie.

My braliśmy pod uwagę aspekty związane z prawem pracy i z tym, że on był administratorem szpitala, był dyrektorem, a nie lekarzem prowadzącym, to są zupełnie różne aspekty - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Profesor Bogdan Chazan stracił stanowisko dyrektora szpitala w lipcu zeszłego roku. Profesor odmawiając wykonania zabiegu aborcji, powołał się na klauzulę sumienia. Nie wskazał jednocześnie innego lekarza lub placówki, który przeprowadza aborcję. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

Dziecko, z powodu licznych wad, zmarło niedługo po porodzie. Prokuratura, która badała sprawę ustaliła, że odmowa aborcji nie zagroziła życiu lub zdrowiu matki, po czym umorzyła śledztwo. Teraz profesor Chazan walczy w sądzie o przywrócenie go na stanowisko dyrektora szpitala.