Owe szczególne działania to przede wszystkim zwiększenie liczby patroli na granicy z krajami, do których zaczynają już docierać kolejne grupy uchodźców. Poza tym, jak podaje RMF FM, straż graniczna ma ściślej współpracować z policją, inspekcją transportu drogowego oraz strażą ochrony kolei w rejonach przy południowej granicy Polski. Chodzi również o sprawną wymianę informacji między służbami granicznymi południowych sąsiadów Polski.

Reklama

Straż Graniczna przyznaje, że na razie jest to dmuchanie na zimne, bowiem nie odnotowano prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy przez imigrantów np. z Syrii.

Wiadomo już, że pociągi PKP Intercity nie dojadą do Budapesztu - ma to związek z decyzją węgierskiego przewoźnika. Na dworcu w węgierskiej stolicy koczują imigranci, którzy próbują dostać się do Niemiec i Austrii. Jednak ruch pociągów wyjeżdżających poza granice Węgier w kierunku krajów Europy Zachodniej został wstrzymany.

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przestawić kolejny plan rozwiązania kryzysu imigracyjnego i sposobu podziału przyjmowania uchodźców przez europejskie kraje. Mówi się, że plan ma dotyczyć 120 tysięcy przybyszów.