Po zapaleniu świecy na dziewięcioramiennym świeczniku Andrzej Duda złożył życzenia wszystkim Żydom w Polsce i za granicą. Podkreślił, że dla niego to spotkanie to świadectwo "Rzeczpospolitej przyjaciół". - Na tej ziemi jesteśmy wspólnotą różnych narodów od ponad tysiąca lat - dodał prezydent.

Reklama

Przewodniczący Związku Gmin Żydowskich Lesław Piszewski życzył wszelkiej pomyślności Polakom. Zwrócił uwagę, że płomień chanukowej świecy to symbol ciepła i nadziei. - Niech ten płomień będzie także symbolem dobrej przyszłości dla Polski, Polaków i Żydów - mówił.

Przedstawiciele środowisk żydowskich zebrani w Pałacu Prezydenckim przypomnieli, że tradycję świętowania Chanuki w tym miejscu rozpoczął prezydent Lech Kaczyński.

Chanuka to święto upamiętniające zwycięstwo powstania Machabeuszów w 164 roku przed naszą erą. Kiedy Grecy podbili Jerozolimę zakazali żydowskich uroczystości religijnych, a w Świątyni Jerozolimskiej wprowadzili kult Zeusa. Wówczas do walki z najeźdźcami wystąpił ród Machabeuszów. Grecy zostali pokonani.

Święto Chanuka trwa osiem dni, każdego dnia wieczorem zapala się jedną świecę na dziewięcioramiennym świeczniku. Dziś przypada czwarty dzień tej uroczystości.