Obchodom towarzyszy hasło: „Co ty tu robisz, Eliaszu?”.

Reklama

W tym roku uroczystości zbiegają się z pięćdziesiątą rocznicą rewolucyjnej deklaracji Soboru Watykańskiego Drugiego „Nostra aetate”(czyt. etate). Dokument zmienił podejście Kościoła katolickiego do innych religii i zezwolił na dialog z nimi.

Mimo takiej zmiany, kiedy blisko dwadzieścia lat temu zaproponowałem wprowadzenia Dnia Judaizmu niektórzy uważali, że chcę zjudaizować Kościół katolicki w Polsce - mówi przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jego zdaniem takie traktowanie sprawy pokazuje, że początki były trudne. Teraz to wszystko odbywa się znacznie spokojniej, a to, że w niektórych diecezjach z Dnia Judaizmu zrobił się już cały tydzień świadczy, że inicjatywa się przyjęła.

Dziś jednak sam arcybiskup Stanisław Gądecki ma obawy, ale dotyczą one tego, aby z Dnia Judaizmu nie robić tylko jakiegoś wydarzenia kulturalnego. Chodzi o pogłębienie wiary u każdej ze stron - dodaje hierarcha. Katolikom ma także pomóc w odkrywaniu żydowskich korzeni chrześcijaństwa.

W tym roku główne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Toruniu. Rozpoczną się o godzinie 10.30 modlitwą na cmentarzu żydowskim. W południe zaplanowano oficjalną inaugurację, a po niej prezentację na temat kultury żydowskiej. Tę część zwieńczy panel dyskusyjny inspirowany tegorocznym hasłem Dnia Judaizmu.

Reklama

O godzinie 16.00 w Katedrze Świętych Janów zostanie otwarta wystawa fotografii z pielgrzymki Papieża Franciszka do Ziemi Świętej. Tam też, piętnaście minut później zaplanowano wspólne nabożeństwo chrześcijan i Żydów. Całość uświetni spektakl „Raduj się Toruniu”

Tradycyjnie, jak co roku odbędą się także Warszawskie obchody Dnia Judaizmu. Rozpoczną się w synagodze Nożyków. O godzinie o 10.30 i 12.00 zaplanowano spotkania z udziałem rabina. O godzinie 11.30 i 13.00 zaśpiewa chór żydowski Szir Awiw. Natomiast o godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza z Centrum Społeczności Postępowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie w synagodze Ec Chaim, w Alejach Jerozolimskich 53.

Później o godzinie 17.00 w kościele środowisk twórczych przy Placu Teatralnym zostanie odprawiona msza. Po niej odbędzie się "Bliskie spotkanie chrześcijan i żydów”. To będzie dyskusja z lekturą Biblii i komentarzem strony katolickiej i żydowskiej.

Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja.
W 1990 roku powstała Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Promuje ona dialog chrześcijańsko - żydowski w Polsce i włącza się w obchody Dnia Judaizmu w Kościele rzymskokatolickim