Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański przewodniczył mszy św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Dziękczynna liturgia za początki wiary na polskiej ziemi wieńczyła trzydniowe, centralne obchody jubileuszu, odbywające się od czwartku do soboty w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Celebrowana była z myślą o wszystkich Polakach mieszkających poza granicami kraju. Eucharystię transmitowała TVP Polonia.

Reklama

Abp Gądecki podkreślił w homilii, że przeżywana właśnie Niedziela Dobrego Pasterza winna uzmysławiać konieczność istnienia władzy w Kościele. - Jest ona doskonałą okazją dla duszpasterzy do zastanowienia się nad swoją więzią z wiernymi świeckimi. Dla owiec zaś jest to okazja do refleksji nad własnym związkiem z duszpasterzami, a także z następcą świętego Piotra - powiedział.

Hierarcha przypomniał o obowiązkach ciążących na każdym kapłanie i roli duszpasterza pośród Ludu Bożego. Jak podkreślił, prawdziwy pasterz „winien być wolny od żądzy władzy, pozbawiony chełpliwości, daleki od pychy, niedający się uwieść pochlebstwem ani zaślepić darami, nieulegający łakomstwu, nieunoszący się gniewem, ale wielkoduszny, łagodny, a zwłaszcza pokorny, wypróbowany, cierpliwy, troskliwy i miłujący dusze”.

Każdy, kto głębiej przemyśli rolę duszpasterza pośród Ludu Bożego, ten dostrzeże, jak bardzo to zadanie przerasta ludzkie siły. Ten nie będzie lekkomyślnie krytykował ani obmawiał kapłana, lecz uczyni wszystko, na co go stać, by z nim współpracować dla dobra Kościoła - dodał abp Gądecki.

Reklama

Jak zaznaczył, w kapłańskim duszpasterzowaniu chodzi o możliwie pełną informację o warunkach życia wiernych, o ich zdrowiu, pracy, kłopotach i radościach. Idzie również o ich słabości, zagrożenia i nałogi, o wpływy środowiska - powiedział. Abp Gądecki podkreślił, że ta wiedza jest potrzebna, by kapłan „mógł skutecznie troszczyć się o ich prawdziwe dobro, zarówno doczesne jak i wieczne”.

Metropolita poznański stwierdził, że „każda ludzka społeczność w sposób konieczny potrzebuje władzy”.

Módlmy się za wszystkich rządzących, aby nami kierowali w sposób odpowiedzialny. Aby przyczyniali się do rozwoju naszej ojczyzny i świata, by panował w nim pokój i bezpieczeństwo. Najlepszą rzeczą, jaką możemy ofiarować sprawującym władzę jest właśnie modlitwa - powiedział abp Gądecki.

PAP / Jakub Kaczmarczyk

Po mszy metropolita poznański poświęcił umieszczoną w bocznej nawie świątyni tablicę pamiątkową ku czci Mieszka II. Na tablicy znajduje się wizerunek króla, inspirowany miniaturą przedstawiająca jego postać z tzw. Kodeksu Matyldy (Ordo Romanus) z XI w. Kodeks był prezentem księżnej Matyldy, córki Hermana II, księcia szwabskiego. Jego obecnym właścicielem jest miasto Dusseldorf. Zabytek do końca maja można oglądać na okolicznościowej wystawie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Katedra pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu to najstarsza katedra na polskich ziemiach. Pierwsze polskie biskupstwo na Ostrowie Lednickim powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka. Jest miejscem pochówku pierwszych polskich władców.

W trakcie niedzielnej liturgii wykorzystano krzyż procesyjny wykonany z drewna ściętego w czasach chrztu Polski do budowy wału obronnego. Krzyż i monstrancję ufundowano z okazji rocznicy 1050-lecia chrztu Mieszka.

Reklama

Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie uroczystą mszą św. pod przewodnictwem legata papieskiego i początkiem obrad Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich.

W piątek w Poznaniu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywających się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Centralne obchody zakończyły się w sobotę uroczystościami na Inea Stadionie w Poznaniu.