Jak poinformował wiceprezydent Warszawy, Jarosław Jóźwiak, w manifestacji bierze udział 2,5 tysiąca osób.

W sobotę przed godz. 13 sprzed katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze ruszył marsz "Odwagi Polsko", który - jak wskazywali organizatorzy - jest kontrmanifestacją dla odbywającego się tego dnia proeuropejskiego marszu partii opozycyjnych i KOD. Przed rozpoczęciem marszu w katedrze odbyła się msza za ojczyznę.

Reklama

Uczestnicy manifestacji mają biało-czerwone flagi i opaski, gdzieniegdzie pojawiają się też flagi ONR, a na jednym z transparentów napisano: "Komitet Obrony Donosicieli to współczesna Targowica". Uczestnicy marszu śpiewają pieśni religijne, kilkanaście osób niesie duży krzyż.

PAP / Marcin Obara

W manifestacji uczestniczy m.in. poseł niezrzeszony i prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, Marcin Dybowski (Krucjata Różańcowa za Ojczyznę), a także Marian Kowalski z Ruchu Narodowego.

Jak powiedział dziennikarzom Winnicki przed rozpoczęciem marszu, "Unia Europejska, to twór lewicowo-liberalny, efekt 1968 roku i tych przemian, które prowadzą Zachodnią Europę na skraj katastrofy". - My nie chcemy uczestniczyć w tej katastrofie, która dzieje się w multilateralnej Europie zachodniej" - powiedział. "Z inwazją emigrantów, z inwazją muzułmanów, z rozkładem społeczeństw - dodał.

W jego ocenie UE stara się ograniczać polską suwerenność, ingerować w to co się dzieje w Polsce. - W Polsce są siły, które nazywamy kolaborantami, które nazywamy nowymi targowiczanami. Uważamy ich za zdrajców ojczyzny, którzy kolaborują z Brukselą - podkreślał.

Marcin Dybowski powiedział, że marszem środowiska narodowo-katolickie chcą zademonstrować "przywiązanie nie do koryta, nie do miski soczewicy, tylko do najświętszych naszych tradycji narodowych, do Boga, do dekalogu". - Naszemu rządowi potrzebna jest odwaga, by nie dali się zastraszyć tymi rozpaczliwymi krzykami opozycji, tylko aby realizowali postulaty - mówił.

Reklama

Dybowski dodał, że demonstranci nie są przeciwko Europie. - My jesteśmy też euroentuzjastami. Wyraziliśmy to 1050 lat temu przyjmując chrzest. Nie jesteśmy na pewno entuzjastami tej Unii Europejskiej. Obecna Europa to skompromitowany pomysł polityczny, który się sypie i powinniśmy trzymać się od niego jak najdalej - powiedział.

PAP / Marcin Obara

Narodowcy przejdą mostem Śląsko-Dąbrowskim, a następnie ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią do Rynku Starego Miasta. Stamtąd ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem mają dotrzeć na Skwer ks. J. Twardowskiego pod pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego