Ksiądz ma także zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną przez pięć lat oraz zakaz wykonywania zawodu nauczyciela religii i opiekuna małoletnich w ramach działalności prowadzanej przez Kościół katolicki, przez trzy lata. Na poczet kary pozbawienia wolności zaliczono czas jego aresztowania – W. przebywa w areszcie od końca września 2015 r.

Reklama

Treść orzeczenia przekazał PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach, Marcin Chałoński. Uzasadnienie wyroku wyłączono z jawności.

Wyrok nie jest prawomocny i zapadł bez procesu - oskarżony podczas śledztwa przyznał się do zarzuconego czynu i zgodził się na dobrowolne poddanie się karze.

Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia miało dochodzić wielokrotnie, między wrześniem 2013 r., a wrześniem 2014 r. – w Jędrzejowie i Busku-Zdroju.

Po zatrzymaniu Adama W. śledczy postawili mu jeszcze zarzuty dotyczące kilku zgwałceń tej samej nieletniej oraz pozbawienia jej wolności – sprawę badano w odrębnym postępowaniu. Jak informował w kwietniu PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, wątki te umorzono.

Śledczy uznali, że w czterech przypadkach miały miejsce kontakty seksualne pomiędzy duchownym i dziewczyną – miała ona wówczas skończone 15 lat – ale w tych sytuacjach nie doszło do gwałtów.

Reklama

Zdaniem śledczych w ogóle nie doszło do dwóch kolejnych zdarzeń, w tym związanego z pozbawieniem dziewczyny wolności. Dokładnie weryfikowaliśmy dowody w sprawie i ustaliliśmy, że zdarzenia, o których opowiadała pokrzywdzona, nie miały miejsca. Dowody to m. in. badaniami DNA i nagrania, których część dostarczyła sama pokrzywdzona – opisywał Prokopowicz.

Śledczy podjęli więc postępowanie związane ze składaniem fałszywych zeznań i tworzeniem fałszywych dowodów przeciwko W. przez dziewczynę. Prokurator zdecydował o skierowaniu sprawy do sądu rodzinnego i spraw nieletnich.

Ksiądz Adam W. do jesieni ub. r. pracował na terenie jednej z parafii w powiecie jędrzejowskim w diecezji kieleckiej. Jeszcze przed zatrzymaniem przez policję, złożył rezygnację z zajmowanego w parafii stanowiska.

Po tym, gdy ksiądz usłyszał zarzuty i został aresztowany, na stronie internetowej diecezji kieleckiej pojawiło się oświadczenie rzecznika diecezji, ks. Mirosława Cisowskiego, dotyczące sprawy Adama W. "Wyrażamy ubolewanie za zaistniałą sytuację. Przepraszamy wiernych i wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni i urażeni" – można przeczytać w październikowym oświadczeniu.

Jak wynika z komunikatu, po otrzymaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez duchownego, biskup Jan Piotrowski "natychmiast rozpoczął procedurę przewidzianą prawem kanonicznym" wobec W. "Ksiądz Biskup przyjął rezygnację księdza i powołał trybunał do zbadania sprawy" - wyjaśniał rzecznik.

Dodał, że materiał dowodowy został przekazany do Stolicy Apostolskiej, a Adam W. został odsunięty od obowiązków duszpasterskich.