W związku z przygotowaniami do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego prezydent Duda odbył ok. 20 wizyt zagranicznych. Przed 8 lipca prezydent odwiedzi jeszcze Danię, Niemcy i Słowację, co - jak powiedział Szczerski - zakończy wizyty polityczne przed wydarzeniem.

Reklama

Poinformował, że przygotowywane są rozmowy telefoniczne z prezydentem Francji Francois Hollande'em oraz premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Zaznaczył, że Francja i Wielka Brytania to sojusznicy o różnej perspektywie spojrzenia na niektóre elementy polityki natowskiej. Ale - podkreślił - dziś jest bardzo blisko konsensusu, jakim będą decyzje szczytu w Warszawie. Dodał, że Francja i Wielka Brytania mają duży udział w jego budowaniu, w ostatecznej zgodzie na wzmocnienie wschodniej flanki.

Szczerski podkreślił, że prezydent będzie domykał warszawski kompromis w gronie kluczowych sojuszników NATO: Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Andrzej Duda 16 czerwca w Berlinie spotka się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, a 17 czerwca z kanclerz Angelą Merkel. 17 czerwca - po wyjeździe prezydenta Dudy z Berlina - do Warszawy przybyć ma prezydent Niemiec. Spotkania odbędą się w ramach obchodów dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W związku z obchodami 22 czerwca w Berlinie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Wizyty zagraniczne prezydenta Dudy po objęciu przez niego urzędu w sierpniu ub. roku koncentrowały się przede wszystkim na budowaniu poparcia polskiego postulatu wzmocnienia wschodniej flanki NATO przed lipcowym szczytem sojuszu w Warszawie: realnej, faktycznej obecności wojsk natowskich i sprzętu. Na początku listopada ub. roku w Bukareszcie przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO, w tym prezydent Duda, zadeklarowali połączenie wysiłków na rzecz zapewnienia tam, gdzie to konieczne, silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu. W ubiegłym tygodniu MON poinformowało, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem jego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W ramach szczytu odbędą się sesje, m.in. NATO-Unia Europejska z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Odbędzie się także posiedzenie NATO-Ukraina na szczeblu szefów państw.