Jak powiedziała PAP kom. Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji grupa miała zasięg międzynarodowy.

Zatrzymaliśmy w sumie 7 osób; ostatnio 3 – w tym organizatora procederu, księgową i prezesa jednej ze spółkę uczestniczących w przestępstwach – powiedziała Kuc.

Reklama

Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw podatkowych. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.

Działanie grupy opierało się na tzw. karuzeli podatkowej. Oszustwa polegały na zakupie paliwa od podmiotów zagranicznych posiadających polską koncesję, na specjalnie w tym celu założone firmy słupy, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

Wyłudzone w ten sposób pieniądze wydawano m.in. na zakup luksusowych pojazdów, które kupowano u polskich dealerów i następnie fikcyjnie sprzedawano za granicę do firm zarejestrowanych przez członków grupy. Następnie ponownie sprowadzano je do Polski rażąco zaniżając wartość lub zmieniając ich przeznaczenie – dodała Kuc.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji we Wrocławiu i tamtejsza prokuratura okręgowa. Rozbicie grupy było możliwe dzięki współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej we Wrocławiu oraz m.in. przedstawicielem Europolu - podkreśliła oficer prasowa.

Reklama