W myśl projektu również ci, którzy zwrócą wyłudzone pieniądze i wydadzą wspólników, będą mogli liczyć na złagodzenie kary. O propozycji Ziobry napisała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Reklama

- Tu nie chodzi o oszukiwanie na podatkach, tu chodzi o wykradanie pieniędzy pod pretekstem rozliczenia podatku VAT. Mamy do czynienia ze sprawcami często działającymi w grupach międzynarodowych, którzy (...) przedstawiają dokumenty, w oparciu o które wyprowadzają pieniądze z budżetu państwa pod pretekstem zapłaconego wcześniej podatku VAT, (którego) w rzeczywistości nigdy nie płacili (...). Jednym słowem państwo polskie jest okradane przez cwaniaków, przestępców na gigantyczne pieniądze - tłumaczył minister sprawiedliwości w radiowej jedynce.

Według Ziobry - jeśli wierzyć NIK, (są) to kwoty sięgające 50 mld zł -

Minister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że dziś za podobne przestępstwa grozi - kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych grzywny, przy milionowych wyłudzeniach -

- Przestępcy potrafią rachować. Z jednej strony mogą zapewnić sobie dostatnie życie, z drugiej grozi im kara grzywny, czyli żadna kara - mówił Ziobro. To jest zachęta dla przestępców, dlatego musimy tę sytuację ograniczyć - zaznaczył. Także dlatego - dodał - że w przeciwnym wypadku może nie starczyć na "zobowiązanie wyborcze" - .

- Dlatego przygotowałem te zmiany i może to nie jest tak jak w Stanach Zjednoczonych, że można pójść na 100 lat do więzienia za tego rodzaju przestępstwa, ale są to takie kary, które będą zniechęcać tych, co mają już jakieś pieniądze i stwierdzą, że lepiej nie spędzić ćwierć wieku w więzieniu, a po drugie, jeśli już wpadną, będą skłonni współpracować z wymiarem sprawiedliwości i oddać pieniądze - powiedział minister.

- Za to będą, mówiąc w cudzysłowie, bonusy, złagodzenia kary, a nawet odstąpienie od niej, jeśli zwrócą wszystkie środki - dodał Ziobro.

Ziobro: Czynności notarialne będą nagrywane

Zbigniew Ziobro zapowiada także nowelę ustawy o notariacie, która zakłada nagrywanie czynności notarialnych. Dodał, że chodzi o zwalczanie lichwiarskich pożyczek, które doprowadzają wielu ludzi do tragedii, a wielu ląduje na bruku.

W poniedziałek Ziobro powiedział dziennikarzom, że ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w tego typu sprawach kończy się albo odmową śledztwa, albo jego umorzeniem. Ci ludzie pozostają sami ze swym problemem - dodał minister. Według Ziobry skuteczną obroną bezpieczeństwa Polaków będą zmiany prawa, w tym nagrywanie czynności notarialnych.

W kodeksie karnym ma się zaś pojawić zapis o odpowiedzialności karnej od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, żąda od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia świadczenia, o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych.

W czerwcu RPO Adam Bodnar opowiedział się w liście do Krajowej Rady Notarialnej za nagrywaniem czynności notarialnych - aby lepiej chronić interesy stron, np. w sytuacji utraty mieszkania w wyniku zawierania niekorzystnych umów pożyczkowych. Samorząd środowiska jest gotowy uczestniczyć w ewentualnych pracach nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi - mówiła wtedy PAP rzeczniczka KRN, notariusz Barbara Nintza. Dodawała, że sama propozycja nagrywania czynności notariuszy jest dość ogólna i wymagałaby doprecyzowania, m.in. co do tego, które czynności miałyby być nagrywane. Nintza podała, że toczy się kilka postępowań notarialnych sądów dyscyplinarnych wobec notariuszy co do spraw, które były przedmiotem pisma RPO.